4.5G Hız Testi Kotanızı Bitirebilir!

Bugün Türkiye merakla beklenen 4.5G teknolojisine geçiş yaptı. Ancak merak edilen internet hızlarını test ederken dikkatli olmakta fayda var! Sosyal medyada yığınla paylaşılan hız testi görüntüleri günün konusu...

844 0
844 0

Bugün Türkiye merakla beklenen 4.5G teknolojisine geçiş yaptı. Ancak merak edilen internet hızlarını test ederken dikkatli olmakta fayda var!
Sosyal medyada yığınla paylaşılan hız testi görüntüleri günün konusu oldu. Hatta popüler hız testi uygulaması Speedtest’in arkasındaki Ookla bile bununla ilgili bir tweet attı.

ookla-speedtest-turkey

Ancak birçok kişi hız testi uygulamalarını kullanırken ne kadar internet harcandığını bilmediği için hızlı veri tüketimi karşısında kota sorunlarıyla karşı karşıya kaldı.

İnternet hız testi için kullanılan uygulamaların azımsanmayacak derecede internet harcadığını vurgulamakta fayda var. Zira Ookla’nın popüler hız testi uygulamasıSpeedtest ile yapılan testlerde de bu durum net bir şekilde görülüyor.

Screenshot_20160401-020303-576x1024

Peki tam olarak bu hız testi uygulamaları ne kadar internet harcıyor? Yapılan araştırmalara göre her 1 Mb/s’lik ölçüm için ortalama 1.25 MB internet harcanıyor. Ortalama bir hız testi yazılımının harcadığı veri ise şöyle:

hiz-testi-data-kullanimi

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere hız testi yazılımları her 1 Mb/s ölçümü için 1.25 MB internet harcıyor. 4.5G ile birlikte artış gösteren mobil internet hızları için de örnek olarak 50 Mb/s‘yi alırsak, her hız testi ölçümünde 62.5 MB internet harcandığını söyleyebiliriz. Ancak bu rakamların da ortalama bir değer olduğunun altını çizmek gerekiyor. Yani kullanılan yazılıma göre harcanan veri miktarında değişiklikler olabilir.

Sonuç olarak, 4.5G’nin aktif edilmesiyle birlikte ayyuka çıkan hız testi merakını biraz dizginlemekte fayda var. Ölçümlemenizi sık sık olmamak koşulu ile yapmanızı ve internet kullanımınızı kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

In this article

Join the Conversation