4.5G Kullanıcı Deneyimleri

Türkiye'de 1 Nisan sonrasında kullanılmaya başlanan 4.5G teknolojisi beklentileri karşıladı mı?

777 0
777 0

3G’nin kullandığı Türkiye’de 4.5G ile 10 kata varan hız artışı vaat edilirken, özellikle 1 Nisan öncesinde yapılan test sonuçlarında 4.5G ile hedeflenen hızların yakalandığı görüldü. Fakat 4.5G’nin herkes tarafından kullanıma başlamasının ardından pek çok sorun da yaşandı. Yoğunluk nedeniyle yapılan testlerde istenilen rakamlara ulaşılamazken, konuyla ilgili yapılan açıklamalarda da bu durumun nedeni olarak yoğunluk gösterildi.

1 Nisan öncesinde yapılan testlerde 4.5G kullanılmadığı için yoğunluk olmazken, bu durum da hızın maksimum seviyelere çıkmasını sağladı. Fakat 4.5G’nin tüm Türkiye genelinde kullanılmaya başlanması, ister istemez hızların daha da düşmesine yol açtı.

Mevcut altyapı ile birlikte maksimum hız ile kullanıcılara sunulan 4.5G teknolojinde ilerleyen dönemlerde bir gelişmenin olup olmayacağı bilinmezken, konuyla ilgili yapılan bir diğer açıklamada temel istasyonlarının hepsini verimli bir şekilde kullanılmadığı da aktarılmış durumda.

Bugüne kadar yapılan testlerde de 4.5G hızının yoğunluğa göre ciddi oranlarda değişiklik gösterdiği görüşürken, Anadolu’nun pek çok noktasında testlerde 100 Mbps’e kadar çıkılabildi. İnternetin hızlı olması, yapılan indirme işlemlerinde de hızlı bir şekilde mobil veri üzerinden transferin gerçekleşmesi sağlanırken, kota konusunda da kullanıcılara sürekli uyarı yapılıyor. Konuyla ilgili yapılan uyarılarda da kullanıcıların kota takibi yapması istenirken, 4.5G mağdurlarının önümüzdeki ay itibari ile haberlerinin de yapılabilmesi muhtemel. 

In this article

Join the Conversation