4.5G Nihayet Türkiye’de!

Uzun süreden beri Türkiye'de kullanımı beklenen 4.5G 1 Nisan itibariyle kullanıma girdi.

1291 0
1291 0

Türkiye’de yeni bir dönem başlatacak 4.5G bugün itibariyle resmen kullanıma sunuldu. Kişilerin uyumlu telefonlardan bağlantı kurabileceği 4.5G için operatörler tarafından sunulan tarifelere de sahip olmak gerekiyor. Bir önceki bağlantı türü olan 3G’ye göre çok daha hızlı bir bağlantı sunan ve mobil veride yeni bir dönem başlatan 4.5G için kullanıcıların yorumları da gelmeye başlarken pek çok kişinin geçiş konusunda sorun yaşadığı da görüldü.

4.5G internetin kullanıma sunulmasının ardından yeni internet için testler yapılmaya başlanırken İstanbul’da gerçekleştirilen testlerde bağlantı hızının ne kadar yükselebileceği görüldü.

Göztepe, Pendik ve Maslak gibi bölgelerde yapılan testlerde cihazın indirme hızı maksimum 80 mbps’e kadar çıkabilirken yükleme hızı da 41 mbps’e kadar yükseldi. Bu rakamlar 3G’ye göre oldukça yüksek. Önümüzdeki günlerde daha fazla kişi tarafından test yapılarak değerlendirilecek olan 4.5G  ile ilgili detayları yine sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Tarifelerde Durum Ne?

GSM operatörleri 4.5G internet hızını kullanmak isteyen kişiler için farklı tarifeler hazırlarken bu konuda en uygun tarifeler Türk Telekom’da bulunuyor. Türk Telekom’da 4.5G hızını kullanmak için en az 35 Türk Lirası vermeniz gerekirken Turkcell’de bu rakam 39 Türk Lirası Vodafone da ise 49 Türk Lirası. Fiyat farkları olmasına karşın paketlerdeki kullanım süreleri ve dakikaların da farklı olduğu unutulmamalı. Bu açıdan kişiler tarifelerini seçerken fiyatını yanı sıra ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmalı. Genelde konuşma ve SMS paketleri ile birlikte satılan 4.5G tarifelerinde Türk Telekom pek çok paketiyle tercih edilebilir durumda.

In this article

Join the Conversation