AMBALAJ DEVRİMİ ÇOK YAKIN: ELEKTRONİK KAĞIT EKRANLAR

Avusturyalı elektronik firması Prelonic, doğrudan karton üzerine bir ekran basmayı başardığını açıkladı. Ancak teknoloji şu an animasyonlar ve kayan yazılar boyutunda değil. Bükülebilir elektrokromik (EC) ekranlar, önceden belirlenmiş...

622 0
622 0

Avusturyalı elektronik firması Prelonic, doğrudan karton üzerine bir ekran basmayı başardığını açıkladı.

Ancak teknoloji şu an animasyonlar ve kayan yazılar boyutunda değil. Bükülebilir elektrokromik (EC) ekranlar, önceden belirlenmiş logolar, semboller, yazılar ve sayıların gösterilmesine izin veriyor. Ancak ekranların barındırdığı potansiyel şimdiden heyecan verici.

İnce ve bükülebilir ekranlar, elektronik uygulamalar kadar ambalaj sektörü için de büyük vaatlerde bulunuyor. Ancak sorun, bu ekranların altyapı katmanlarının esnek polimerlerden üretilmesi. Bu da ambalaj üzerine yapılan baskıda ekstra bir katman kullanılmasını gerektiriyor – teknolojinin şu an kabul edilebilir bir maliyette olmadığını da belirtelim.

Prelonic ise polimer katmanları elimine ettiğini ve EC ekranları doğrudan kağıt üzerine basabildiğini, üstelik maliyetlerin oldukça düşük olduğunu söylüyor: “Basılı elektronikler, seri üretim gerçekliğine çok yakın hale geldi. Ambalaj üreticileri steril odalar ve üretim sürecinde yeni adımlar istemiyor, mevcut üretim süreçleleri dahilinde basılabilir ekranlar kullanmak istiyor. Biz tam da ambalaj üreticilerinin beklediği teknolojiyi sunuyoruz; kağıt ekranlar.”

Prelonic, kağıt üzerine pil basmayı da mümkün hale getirdiklerini ancak bu teknolojinin henüz seri üretim aşamasına gelmediğini belirtiyor.

In this article

Join the Conversation