Android Kullananlar Dikkat!

Android işletim sisteminde son dönemlerde görülmeye başlanan yeni bir virüsün tespit edildiği açıklandı. Virüsün adı ise Triada.

810 0
810 0

Android işletim sistemlerinde yapılan güvenlik incelemelerinde son dönemlerde giderek daha fazla görülmeye başlanan bir virüs türünün tespit edildiği açıklandı. Triada adı verilen virüsün bulaşması konusunda şu ana kadar tespit edilen bir durum bulunmuyor ve bu nedenle de bu yönde önlem almak oldukça zor. Kaspersky tarafından yapılan açıklamalar ile duyurusu yapılan virüsün cihazlara farklı yollar ile bulaştığı öğrenilirken, özellike güvensiz Wi-Fi ağlarından ya da uygulama marketlerinin dışındaki uygulamalardan bulaşma ihtimalinin çok daha fazla olduğu belirtiliyor.

Triada Ne Yapıyor?

Triada telefona bulaştığında özellikle cihazdaki internet tarayıcıalrını hedef alıyor. Gezinti sırasında farklı reklamlar, yönlendirmeler yapan virüs, böylece kullanıcıları çok daha derin bir girdabın içine çekiyor.

Bankacılık İşlemlerinde Dikkat!

Triada ile ilgili en önemli tehdit ise bankacılık işlemlerini telefonlar üzreinden yapan kişiler için. Şifre gibi pek çok bilginin alınabilecek olması bu konuda istenmeyen pek çok durumun yaşanmasına yol açabilir. Tüm Android sürümlerinde görüldüğü tespit edilen virüs için bu bakımdan Android sürümünün çok fazla bir önemi bulunmuyor.

Çalışmalar Sürüyor

Triada için Kaspersky ve Google’ın çalışmalar yürüttüğü ve virüsün etkisiz hale getirilmeye çalışıldığı da öğrenilen bilgiler arasında.  

In this article

Join the Conversation