Android ve iOS Yükselişi Sürüyor

Mobil işletim sistemlerinin kullanımına yönelik paylaşılan son raporlarda Android ve iOS'a iyi haber Windows Phone'a ise kötü haber geldi.

810 0
810 0

Pazar araştırma firması olarak tanımlanan ve dünya genelinde geçerliliği kabul edilen Kantar Worldpanel, online olarak sunduğu harita üzerinden isteyen herkesin mobil işletim sistemlerinin kullanım oranlarını görüntülenmesini sağladı. Kullanıma sunulan bu sistem ile birlikte kullanıcıların büyük bir ilgi gösterdiği ve bilgi aldığı haritadan elde edilen bilgilere göre özellikle iOS ve Android işletim sisteminin pazardaki payını yükselttiği fakat Windows Phone’un düşüşünü sürdürdüğü görüldü.

Android Hakimiyeti Sürüyor

EU5 bölgesinde Mayıs 2016 itibari ile üç ay içerisinde kullanılan akıllı cep telefonlarının yüzde 76.5’inin Android işletim sistemine sahip olduğu belirtildi. Geçtiğimiz yıl aynı bölgede Android yüzde 70.5’lik bir orana sahip olurken bir yıl içerisinde yüzde altılık bir büyüme gerçekleştiren Android işletim sistemi pazarındaki hakimiyetini büyüyerek sürdürdü.

Amerika Birleşik Devletleri gibi iPhone için en önemli noktalardan birisinde dahi Android’in satış oranları yüzde 68.5 olarak tanımlanması bu başarıyı gösterdi. iOS işletim sisteminde küçülme görülmüş olsa da bir önceki yıla göre büyük bir kayıp söz konusu değil. Pazardaki hakimiyetini Apple iOS işletim sistemi ile sürdürmeye devam ediyor.

Windows Phone bölgesel olarak değil dünya genelinde düşüşünü devam ettiriyor. Konu ile ilgili yapılan araştırmalarda Windows Phone işletim sisteminin daha az kullanılmaya başlandığı görülürken Microsoft’un bu alanda kısa süre içerisinde çok az bir kullanıcı tarafından tercih edilmesi ve kullanım oranlarının çok daha düşmesi tehlikesi ile karşı karşıya geleceği tahmin ediliyor. 

In this article

Join the Conversation