Apple Çin’de tutunamıyor

Apple iTunes filmleri, iBook mağazası uygulamaları sorunları nedeniyle, Çin’de oldukça kötü bir duruma düştü. Firma, Çin’de her geçen gün kan kaybediyor. Detaylar haberimizde.

925 1
925 1

Apple iTunes üzerinden film indirmek isteyen, iBook mağazasını kullanan Çinli kullanıcılar, şirketi zor duruma sokacak bir sorun ile karşı karşıya kalıyorlar.

Mikroblog Servisi Sina Weibo; App Store’da birden fazla hesap bulunduran Çinli kullanıcılarının Apple’ın iTunes Film ve iBook Store’a hem mobil hem de masaüstü cihazlarından erişemediklerini ifade etti.

Dün itibariyle Çin genelinde gerçekleşen iCloud kesintisi sonrasında meydana gelen sorun, Apple’ı zor duruma sokacağına benziyor.

Nitekim 1,5 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesinde meydana gelen arızanın, ülkede sahip olduğu kullanıcı miktarı bakımından Apple’a zor anlar yaşatacak.

Kullanıcı Şikayetleri Sonrasında Ne Oldu?

Apple Insider’da yer alan habere göre, iş uygulamalarının hükümet politikaları gereği deyimi yerindeyse “iyi” bakılmadığı Çin’de söz konusu sorun büyük bir olaya neden oldu.

Hükümet soruşturmaları gereği şirketten resmi bir açıklama ya da yalanlama gelmese de, Apple’ın iTunes Film ve iBook Mağazası’nı ülkeden çektiği iddia edildi.

Kesintilerin, Çin’de gerçekleştirilen iTunes Film ve iBook Store tanıtımlarından 6 ay sonrasında gelmesi şirket adına büyük bir ironi meydana getirmiş durumda.

Apple’ın düştüğü bu zor durumu nasıl toparlayacağı bilinmez ama dünyanın en kalabalık ülkesindeki kullanıcı potansiyelini göze alarak şirketin elini çabuk tutması gerektiğini söylememiz gerekiyor.

Nitekim ülkede gelişen orta sınıf durumu ile Apple, dünya üzerindeki en büyük pazarını Çin’de bulunduruyor.

In this article

Join the Conversation