Apple Güvenlik Açığını Kapattı!

Dış basında yer alan haberlerde Apple’ın çok önemli güvenlik açığını kapattığı belirtildi.

834 0
834 0

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde tespit edilen güvenlik açığının Apple tarafından kapatıldığı bildirildi. The Washington Post tarafından paylaşılan bilgilerde, cihazlarda iki farklı güvenlik açığının tespit edildiği bildirilirken, 3D Touch ve Night Shift üzerinden yaşanan bu güvenlik açığının yapılan küçük güncelleme ile giderildiği ifade edildi.

Güvenlik Açığı Neydi?

Cihazın kilitli olmasına rağmen Siri aracılığı ile Twitter’dan arama yapıldığında, kişilerin cihazın kilidini açmasına gerek kalmadan işlemlerini yapabilmesi güvenlik konusunda ciddi bir açık yaratırken, bu konuda yapılan düzenleme sonrasında bu durum ortadan kaldırıldı. Yapılan düzenleme sonrasında Siri’nin kullanılması içini ilk olarak cihazın kilidinin açılması istenirken, benzer açıkların da meydana gelmesi bu yeni formül ile ortadan kaldırılmış oldu.

Siri Nedir?

iOS işletim sistemlerinde yer alan Siri, kişisel bir asistan olarak kullanıcıların komutlar ile telefonu yönetmesini sağlıyor. İnternet üzerinden arama, telefonu yönetme ya da yapılacak görüşmelerde Siri üzerinden verilecek komutlar yeterli olurken, özel bir yapay zekanın kullanıldığı Siri, pek çok konuda kişilere destek verebiliyor. Bu özelliği ile pek çok iPhone kullanıcısı tarafından sevilen ve tercih edilen Siri, bazı durumlarda da güvenlik açıklarına sebebiyet verebiliyor. 

In this article

Join the Conversation