Apple’dan Yeni Dosya Sistemi: APFS

WWDC 2016'da Apple tarafından tanıtımı yapılan yeniliklerden birisi de yeni dosya sistemi oldu. Artık cihazlarda APFS adı verilen bir dosya sistemi kullanılacak.

835 0
835 0

Apple tarafından gerçekleştirilen ve dünya genelinde ilgi gören WWDC 2016’da Apple ve cihazlarda kullanılan sistemler ile ilgili pek çok yenilik aktarıldı. İlgi çeken noktalardan birisi de yeni dosya sistemi olurken, daha hızlı ve kolay bir ara yüze sahip yeni dosya sisteminin iOS 10 ile birlikte kullanılması bekleniyor.

APFS Nedir?

Apple File System (APFS) olarak adlandırılan ve kısaca APFS olarak tanımlanan yeni dosya sisteminde, eski sistemlere göre daha iyi bir deneyim amaçlanırken, APFS özel bir şifreleme sistemine de sahip. Bu bakımdan da güvenlik oldukça üst seviyelerde. Cihaza başka birisinin erişmesi halinde bile şifrenin çözülmesi oldukça zor. Zira çoklu anahtar şifreleme sistemine sahip APFS’nin şifresinin kırılması çok zor olduğu gibi oldukça uzun bir süre de gerekiyor.

FBI Memnun Kalmayacak

Şifreleme konusunda da daha önce karşı karşıya gelen FBI ve Apple, APFS ile birlikte ilerleyen dönemlerde yeniden sorun yaşayabilir. Zira Apple’ın kullandığı sistemlerin kırılması noktasında FBI bile çoğu zaman yetersiz kalıyor.

Geliştiriciler tarafından kullanılmaya başlanan APFS, mevcut HFS+ sistemine göre çok daha avantajlı. Öyle ki 9 kentilyon dosya bile tek birimde barındırılabiliyor.   

In this article

Join the Conversation