Bakan Uyardı: 4.5G Cepleri Yakabilir

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'de yeni kullanılmaya başlanan internet teknolojisi için vatandaşlara uyarıda bulundu

815 0
815 0

Türkiye’de 1 Nisan tarihi itibariyle kullanıma sunulan 4.5G internet için önemli bir uyarı Bakan Binali Yıldırım’dan geldi. Binali Yıldırım bugün yaptığı açıklama ile kullanıcıların 4.5G kullanımı konusunda dikkatli olması gerektiğini söylerken herkesin internet kullanım oranlarını takip etmesi ve kotayı aşmaması gerektiğini söyledi.

Olası bir aşırı durumunda faturaların artacağını ve bu nedenle vatandaşların daha fazla para ödemek zorunda kalacağını belirten Binali Yıldırım kişilerin ihtiyacı olan tarifeleri seçerek buna göre 4.5G kullanımı sağlaması gerektiğini belirtti. Yıldırım ayrıca bu konuda herhangi bir şikayetin olmasını istemediklerini belirtti.

Türkiye’de 4 bin 650 baz istasyonu üzerinden sağlanan 4.5G internet bağlantısında Türkiye’nin şu an için yarı kapasite ile çalıştığı belirtilirken toplamda 13 bin 302 baz istasyonunun bulunduğu belirtildi. dört buçuk gereği ailesiyle birlikte Devleti’nde büyük bir kazanç sağladığını belirten Binali Yıldırım bu ihaleden elde edilen kazancın 4 milyar Euro olduğunu söyledi.

4.5G ile internette hızın artıracak olması mobil verilerin de daha hızlı bir şekilde telefonlara indirilmesini sağlayacak. Bu nedenle kişilerin farkında olmadan yapacağı güncelleme ve indirmeler sonucunda kotanın dolması çok kısa bir süre içerisinde mümkün olabilirken kullanıcıların telefonlarının ayarlarını uygun bir şekilde ayarlayarak kullanması büyük önem taşımaya başladı. 

In this article

Join the Conversation