BMW i3 elektrikli araba merak ediliyor

BMW i3 merak konusu   Avrupa’da satışına başlanan BMW’nin ilk elektrikli lüks modeli BMW i3, Hollanda’da dünyaya tanıtıldı. BMW’nin lüks segmente ürettiği elektrikli arabası Türkiye’ye de geliyor. İşte...

657 0
657 0

BMW i3 merak konusu

 

Avrupa’da satışına başlanan BMW’nin ilk elektrikli lüks modeli BMW i3, Hollanda’da dünyaya tanıtıldı. BMW’nin lüks segmente ürettiği elektrikli arabası Türkiye’ye de geliyor. İşte aracın fiyatı ve teknik özellikleri;

Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız’ın yaptığı açıklamaya göre bu aracı alanlar uzun tatillere çıktığında yedek araba hizmeti görecekler. Aracın özelliklerine gelirsek; Benzinlisi bulunmayan BMW i3’ün 170 beygirlik gücü bulunuyor.

Çalıştığı andan itibaren 250 Newton azami tork üreten elektrikli otomobilin motorunun ağırlığı 50 kilogram.0’dan 100 km/s’e 7,2 saniyede çıkabilen aracın lityum iyon aküsü günlük 130–160 kilometre menzile ulaşmasına olanak veriyor.

Bu menzil, ekonomik modda 20 kilometre kadar artıyor. Şirketin 2014’te 200 adet i3 satma hedefi bulunuyor.

TÜRKİYE’YE GELİŞ TARİHİ Türkiye’ye Mayıs 2014’te gelmesi planlanan i3 modelinde pil kirası alınmayacak. BMW’nin bu kararı için, Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız, kararlı olduklarını ifade etti.

UZAK MESAFAYE YEDEK ARAÇ Elektrikli araçlardaki uzak mesafe seyatine Borusan ilginç bir öneri de getiriyor.Biryıldız, 130 ile 300 km arasında bir menzile sahip olan otomobil için uzak mesafe seyahatin zor olacağının hatırlatılması üzerine, “Tatile gidene başka araç veririz. Zaten servise parça değişimine gelene bile araç veriyoruz.” dedi.

FİYATI NE KADAR? Elektrikli aracın günlük ortalama 60 km yol yapan İstanbullular için cazip olacağını kaydeden Biryıldız, “İ3 Avrupa’da 35 bin Euro’dan satışa sunuldu. Türkiye’de 40 bin Euro civarında bir fiyata sahip olacak. İlk müşterisi ben olacağım. Ama ne kamuya ne de filolara satmak gibi bir kaygımız ve hedefimiz yok. Bireysel cesaret gösteren tüketicileri bekliyoruz.” dedi.

In this article

Join the Conversation