BMW Motorları İçin Hayat Kurtaran Sistem

BMW Geliştirmiş olduğu otomobillerde kullandığı acil durum sistemini, Motosikletleri için kullanmayı düşünüyor. Hayat kurtaracak bu yenilik, kaza anında motosiklet sürücüsünün yerini / konumunu, kazanın şiddetini acil durum merkezine...

875 0
875 0

BMW Geliştirmiş olduğu otomobillerde kullandığı acil durum sistemini, Motosikletleri için kullanmayı düşünüyor. Hayat kurtaracak bu yenilik, kaza anında motosiklet sürücüsünün yerini / konumunu, kazanın şiddetini acil durum merkezine iletiyor. Motosiklet kazalarının daha tehlikeli olması ve sürücünün yalnız seyahat etme nedenlerinden dolayı, motosiklet sürücülerinin işine yaracak ve hayatlarını kurtaracak bir yenilik.

Sistemin kullanımını ve işleyişini anlatan videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

BMW’nin duyurduğu acil durum sistemi, motosikletlerin elcik kısmına yerleştirilecek bir SOS düğmesiyle vücut buluyor. GPS ile yardım çağrısında bulunan motosikletin yeri saptanıyor ve hücresel ağ yoluyla BMW’nin acil durum merkezleri harekete geçiyor. Motosiklete yerleştirilen sensörler yüksek hızda bir çarpışma saptadığında otomatik olarak çağrı yapılıyor. Yine elcik kısmına yerleştirilen hoparlör ve mikrofon yoluyla sürücüyle iletişim sağlanıyor.

BMW Motorları İçin Hayat Kurtaran Sistem

Intelligent Emergency Call’u diğer acil durum sistemlerinden daha özel kılan şeylerden birisi de, bu sistemin kaza şiddetini ölçebilmesi. Otomatik olarak acil durum sinyali gönderen sistem, kazanın şiddetini ölçerek sinyalin gönderimini geciktirebiliyor. Böylece küçük kazalarda sinyalin gitmesini önlemek için zaman kalıyor ve gereksiz çağrı gönderilmiyor.

Önümüzdeki yıldan itibaren Almanya’daki BMW motosikletlerinde kullanılmaya başlayacak olan sistemin zamanla tüm Avrupa ülkelerine yayılması bekleniyor.

In this article

Join the Conversation