Çin Polis Robotlar Geliştiriyor

Çin, güvenlik güçlerine yardımcı olacak yeni ve otonom bir robotu resmen tanıttı. Çin Ulusal Güvenlik Üniversitesi, suçlarla mücadele için özel bir akıllı Nis 29, 2016

829 0
829 0

Çin, güvenlik güçlerine yardımcı olacak yeni ve otonom bir robotu resmen tanıttı.

Çin Ulusal Güvenlik Üniversitesi, suçlarla mücadele için özel bir akıllı robot geliştirdi. AnBot olarak isimlendirilen yeni robot, Chongqing Hi-Tech fuarında resmen tanıtıldı. AnBot, video analiziyle suç ve suçluları tanımlayabiliyor. Bu sayede acil durumlarda kendiliğinden devreye girerek olaylara müdahale edebiliyor.

Uzaktan da kontrol edilebilen AnBot, sadece insan kontrolünde ateşlenebilen elektro-şok silahıyla donatılmış. Ayrıca robotun gövdesine göz yaşartıcı gaz silahının da takılabileceği tahmin ediliyor. AnBot 78 kilogram ağırlığında ve 1.49 metre boyunda, suçlu kovalarken saatte 18 kilometre hıza çıkabiliyor.

Sensörler yardımıyla yüz ve kimlik tespiti yapabilen akıllı robot, kendi devriye rotalarını duruma göre değiştirecek kadar otonom tasarlanmış. Ayrıca kendini insan yardımı olmadan da şarj edebiliyor. Batarya şarjı azaldığında otomatik olarak en yakın güvenli istasyona dönerek kendini şarj edebiliyor.

AnBot tek başına polisin tüm işini üstlenmeyecek. Kolluk kuvvetlerine yardımcı olacak şekilde kullanılması planlanıyor. Acil durumlarda vatandaşlar robot üzerindeki paneli kullanarak güvenlik ya da sağlık birimlerini olay yerine çağırabilecek. Ayrıca AnBot vatandaşlardan sesli olarak gelecek yardım çağrılarını da tanıyacak ve harekete geçecek biçimde tasarlanmış. Bu yeni polis robotun ne zaman devriyeye çıkacağı ise şimdilik belli değil.

In this article

Join the Conversation