Bu eldiven işaret dilini konuşmaya çeviriyor!

İşitme engeli bulunan insanlar kendi aralarında anlaşmak için işaret dilini kullanıyor. Ancak herkes bu dili bilmediğinden ötürü sosyal yaşamda zorluklar ortaya çıkabiliyor. Washington Üniversitesi‘nde geliştirilen eldiven, işaret dilini...

840 0
840 0

İşitme engeli bulunan insanlar kendi aralarında anlaşmak için işaret dilini kullanıyor. Ancak herkes bu dili bilmediğinden ötürü sosyal yaşamda zorluklar ortaya çıkabiliyor. Washington Üniversitesi‘nde geliştirilen eldiven, işaret dilini sese dönüştürerek iletişim engelini tamamen ortadan kaldırıyor. 

Üniversite öğrencilerinden Thomas Pryor ve Navid Azodi‘nin geliştirdiği eldivende yer alana sensörler, elin konumunu ve hareketlerini algılayabiliyor. Algılanan bu hareketler bluetooth aracılığıyla bir bilgisayara aktarılıyor ve bilgisayar üzerinden hareketlerin kelimelere dönüştürülmesi sağlanıyor.

işaret dilini konuşmaya çeviren eldivenBilgisayar bu hareketleri analiz edip işaret dili kütüphanesindeki sözcüklerle karşılaştırdıktan sonra sesli konuşma diline çeviriyor ve bir hoparlör bu sesleri sözcüklere döküyor.
Eldivenler şimdilik Amerikan işaret dilini İngilizceye çeviriyor.

In this article

Join the Conversation