Facebook, Aquila projesinin ilk test uçuşunu gerçekleştirdi

Facebook, herkesin internete ulaşabilmesini sağlamak amacıyla başlattığı Aquila projesinin ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Sadece güneş enerjisiyle uçarak 60 bin ft. yükseklikten internet ulaşımı olmayan bölgelere internet bağlantısı götürmeyi hedefleyen Aquila’nın...

655 0
655 0

Facebook, herkesin internete ulaşabilmesini sağlamak amacıyla başlattığı Aquila projesinin ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Sadece güneş enerjisiyle uçarak 60 bin ft. yükseklikten internet ulaşımı olmayan bölgelere internet bağlantısı götürmeyi hedefleyen Aquila’nın ilk uçuşunun son derece başarılı geçtiği ifade ediliyor.

Dünya nüfusunun 1,6 milyarlık, internete erişimi olmayan bölümünün internete bağlanabilmesi için çalışan Facebook, o bölgelere internet bağlantısını güneş enerjili uçağı Aquila ile götürmeyi planlıyor. İki yıllık bir çalışmanın ürünü olan Aquila, 28 Haziran tarihinde ilk resmi test uçuşunu gerçekleştirdi. 96 dakika havada kalan uçağın otopilotundan, radyo sistemlerine ve aerodinamiklerine kadar her şeyini test ettiğini ifade eden Facebook, bir sonraki test uçuşunda, uçağın gerçekte hizmet vereceği yükseklik olan 60 bin ft.’e kadar çıkarılacağını söylüyor.

Aquila bugünün ticari uçuş yapan uçaklarıyla hemen hemen aynı kanat uzunluğuna sahip olsa da ancak bir otomobilin üçte biri kadar ağırlığa sahip. Aquila’nın 60 bin ft. yükseklikte uçarken tüketeceği enerji, üç saç kurutma makinesinin harcayacağı elektrik kadar.

Güneş enerjili uçakların hiçbiri bugüne kadar iki haftadan daha uzun süre havada kalmadı. Facebook’un Aquila için planı ise onu aylarca havada tutabilmek. Ekibin, yüksek potansiyele sahip Aquila üzerine çalışmaları devam ediyor.

In this article

Join the Conversation