Facebook Arkadaş Öneri Bölümü Değişiyor

Facebook arkadaş önerme sisteminde artık farklı bir algoritma kullanılacak. İşte detaylar.

781 0
781 0

Facebook’ta yer alan arkadaş önerme bölümünde daha çok coğrafya bilgilerinin kullanılması pek çok kullanıcının bu konuda şikayet etmesine neden olmuştu. Herhangi bir bağı bulunmayan fakat aynı bölgelerde bulunan kişilerin birbirlerine arkadaş olarak gösterilmesi bu özelliğin doğru bir şekilde kullanılmasını önlerken konuyla ilgili yapılan son açıklamalarda Facebook’un bu özellikte değişikliğe gireceği belirtildi.

Sistem Değişecek

Arkadaş önerme sisteminde bundan sonra coğrafi konumun dikkate alınmayacağı belirtilirken yapılacak değişiklik ile birlikte bundan sonra artık ortak arkadaşlar, ortak okul gibi daha sınırlayıcı kriterler üzerinden arkadaş önerme yapılacak.

İlk Baştaki Özelliğe Dönüldü

Facebook ilk çıktığı yıllarda arkadaş önerme sistemi yeni kriterlere göre hazırlanırken daha sonra yapılan değişiklikle birlikte kişilerin konumlarının dikkate alınması söz konusu olmuştu. Fakat bu özelliğin kullanıma sunulmasının ardından kullanıcılar tarafından çok tepki çekmesi Facebook’un bu konuda geri adım atmasına neden oldu.

Facebook tarafından atılan bu adım ile birlikte kullanıcıların şikayet ettiği bir sorun daha ortadan kalkarken yeni özelliğin kademe kademe tüm kullanıcılarda kullanıma sunulacağı belirtildi.

In this article

Join the Conversation