Facebook’ta GIF paylaşmak nihayet kolaylaşıyor

Facebook'ta uzun bir süredir GIF paylaşımı yapılabiliyor. Fakat GIF paylaşmak direkt olarak Facebook üzerinden yapılamadığı için 3. parti sitelere girmek

1149 0
1149 0

Facebook’ta uzun bir süredir GIF paylaşımı yapılabiliyor. Fakat GIF paylaşmak direkt olarak Facebook üzerinden yapılamadığı için 3. parti sitelere girmek gerekiyor. Ancak yakında Facebook’ta GIF paylaşmak daha kolay bir hale gelecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Facebook Messenger ve WhatsApp’ta uzun bir süredir GIF butonu bulunuyor. Mesajlaşma kutucuğuna yerleştirilen bu butona basıldığında GIF arama bölümüne ulaşılıyor ve aranan GIF tek dokunuşla karşıdaki kişiye ulaştırılıyor. WhatsApp ve Messenger’da durum bu kadar kolayken Facebook’ta paylaşım yapabilmek için biraz daha çaba göstermek gerekiyor. Kullanıcıların Giphy veya Tenor gibi platformlara giderek ilgili içeriğe ulaşması ve daha sonrasında bu görseli Facebook’ta paylaşması gerekiyor. Facebook da bu sürecin gereksiz yere karmaşık olduğunu farketmiş olacak ki GIF butonunu Facebook’a getiriyor.

Özelliğin WhatsApp’takiyle aynı şekilde çalışacağı belirtiliyor. Bir gönderiye yorum yapacak olan kullanıcıların GIF butonuna basarak arama yapabileceği ve anında ilgili görüntüyü gönderebileceği ifade ediliyor. Merakla beklenen özelliğin ilk olarak küçük bir kitle için kullanıma sunulacağı belirtilirken GIF butonunun ilk etapta sadece yorumlarda çalışacağı dile getiriliyor. Dolayısıyla gönderi olarak GIF paylaşmak isteyenlerin yine eskisi gibi paylaşımlarına devam etmesi gerekiyor. Gelecekte gönderi paylaşımında da bu özelliğin kullanılması bekleniyor.

In this article

Join the Conversation