Faturasız hat kullananlara Özel İletişim Vergisi iade ediliyor

Cep telefonu kullanan kişilerden alınan Özel İletişim Vergisi artık faturasız hat kullanan kişilere iade edileceği açıklandı.

724 0
724 0

Dün Resmi Gazetede yayınlanan ve yürürlüğe giren düzenleme kapsamında faturasız hat kullanan kişilerden yüzde 25 oranında kesilen Özel İletişim Vergisi’nin iade yapılacağı belirtildi. Kullanıcıların GSM operatörlerinden aldığı hizmetlerde ve SMS, konuşma ve internet paketi yer alırken internet paketi üzerinden herhangi bir şekilde özel iletişim vergisinin alınamayacak olması nedeniyle bu konuda yeni bir karar alındı.

Resmi Gazetede yayınlanan karar yürürlüğe girerken GSM operatörlerinin abonelerine seçenekler sunarak bu konuda iade işlemlerini gerçekleştirileceği belirtildi. İnternet üzerinden alınan özel iletişim vergilerin iadesi konusunda her abone için özel hesaplamalar yapılırken belirlenen tutarlar kişinin isteğine göre iade edilecek.

Aboneler istedikleri takdirde ay sonunda nakit olarak alabilecekleri iade bedellerini istedikleri takdirde faturalarından da düşürülmesini sağlayabilecek. Bu açıdan operatörler tarafından sunulan iki seçenekten birinin tercih edilmesi sayesinde kişiler iade alarak bu konuda vergiden muaf olabilecek.

Özel iletişim vergisinin kapsamında yer alan detaylar gündeme geldikten sonra bu konuda iade söz konusu olmuş ve yapılan düzenlemeler ile birlikte operatörlerin internet kullanımı üzerinden aldıkları vergileri iade etmesine karar verilmiştir. Yaşanan bu gelişmeler özellikle vergi ödeyen ve iade olacak kişiler tarafından çok olumlu bir şekilde karşılaşırken Resmi Gazetede yayınlanan ve yürürlüğe giren bu düzenlemenin önümüzdeki aydan itibaren faaliyete geçirilmesi bekleniyor. 

In this article

Join the Conversation