Fitbit ve Xiaomi Giyilebilir Teknoloji Ürünlerinde Apple’a Fark Attı

IDC’nin giyilebilir teknoloji piyasasının finansal çeyrek neticelerini gösteren raporu yayınlandı. Rapora göre akıllı saat satışlarında başı çeken Apple, genel giyilebilir aletler kategorisinde Fitbit veXiaomi’nin gerisinde kalıyor. IDC’nin 2016 ilk çeyrek raporundaki rakamlara göre giyilebilir teknoloji pazarı olgunlaşmaya ve...

641 0
641 0

IDC’nin giyilebilir teknoloji piyasasının finansal çeyrek neticelerini gösteren raporu yayınlandı. Rapora göre akıllı saat satışlarında başı çeken Apple, genel giyilebilir aletler kategorisinde Fitbit veXiaomi’nin gerisinde kalıyor.

IDC’nin 2016 ilk çeyrek raporundaki rakamlara göre giyilebilir teknoloji pazarı olgunlaşmaya ve genişlemeye devam ediyor.

Piyasadaki aletleri akıllı saatler ve kolay giyilebilir kategorisi (üçüncü parti uygulamaları çalıştıramayan aletler) olarak ikiye ayıran IDC’nin izah ettiği neticelerde Apple’ın akıllı saat kategorisinde yüzde 46’lık payla öncülüğü elinde bulundurdu görülüyor. Fitness bilekliklerinin de içinde bulunduğu ikinci kategoride ise Fitbit yüzde 29,4’le birinci; Xiaomi yüzde 22,8’le ikinci sırada bulunuyor.

idc-wearable1

Yukarıdaki tabloda neticeleri görülen ve iki kategorinin toplamı olan genel giyilebilir teknoloji ürünleriarasında ise 2015’i önde kapatan Fitbit’in 2016 ilk çeyrekte 4,8 milyon aletle birinci; hemen hemen yalnızca Çin’de satış yapan Xiaomi’nin ise 3,7 milyon aletle ikinci olduğu görülüyor. Apple Watch’ı tanıttıktan sonra birkaç yeni kayışını satışa sunan ve akıllı saatin ücretinde indirime giden Apple 1,5 milyon aletle bu kategorinin üçüncüsü.

In this article

Join the Conversation