Foxconn, 60.000 İşçinin Yerine Robotları Koydu

Üretim maliyetlerini daha da düşürmeye çalışan Çinli şirketler, robotik teknolojilerine büyük yatırım yapıyor. Dünya'nın en büyük elektronik üreticilerinde May 26, 2016

610 0
610 0

İmalat fiyatlarını daha da düşürmeye çalışan Çinli şirketler, robotik teknolojilerine büyük yatırım yapıyor.

Dünya’nın en büyük elektronik üreticilerinden olan Foxconn, Apple ve Samsung gibi şirketler için imalat yapmasıyla tanınıyor. Ancak şirketin tek tanınmış olduğu konu elit müşterileri değil. Bu arada çalıştırdığı onbinlerce işçinin sık sık başkaldırı edecek kadar kötü şartlarda yaşamasıyla da tanınmış kişi.

Tabii ki Foxconn bu konuda yalnız değil, Çin’de imalat yapan şirketlerin çok büyük bir bölümünün, işçilerini çok düşük fiyatlarla ve çok kötü şartlarda çalıştırdığı biliniyor. Bu konuda iyileştirmeler yapılması için gelen baskılar ise çok da tesirli olmuyor. Zira işçilerin şartlarının ve fiyatlarının iyileştirilmesi, fiyatın yükselmesi demek.

Başta Foxconn olmak üzere pek çok Asya orijinli şirket bu meselenin çözümünü robotik teknolojilerine yatırım yapmakta görüyor. Nitekim Foxconn tarafından yapılan son izahlar, bu konudaki yatırımların karşılığını almaya başladıklarına işaret ediyor. Son zamanda şirketin 110.000 işçisinden 60.000 kadarı işten çıkarılmış ve yerlerine robotlar konmuş.

Çin’in Kunshan bölgesinde yatırımları olan takriben 600 kadar benzer şirketin de Foxconn örneğini izlemeye hazırlandıkları deklarasyonluyor. Bu bölgede çalışan yaklaşık 2,5 milyon işçi için pek iyi bir haber sayılmaz. Bu işçilerin büyük bölümü iş bulmak için bu bölgeye göçmüş insanlar ve yerlerini robotlara bıraktıklarında başlarına ne geleceği pek belli değil.

In this article

Join the Conversation