Glif, Akıllı telefonları profesyonel kameraya dönüştürüyor

Akıllı telefonların kameraları oldukça gelişmiş bir hale geldi ancak zaman zaman yine de aksesuarlara ihtiyaç duyuluyor. Özellikle de profesyonel bir çekim yapılmak isteniyorsa telefon tek başına yeterli olamıyor....

791 0
791 0

Akıllı telefonların kameraları oldukça gelişmiş bir hale geldi ancak zaman zaman yine de aksesuarlara ihtiyaç duyuluyor. Özellikle de profesyonel bir çekim yapılmak isteniyorsa telefon tek başına yeterli olamıyor. Akıllı telefonlar için geliştirilen Glif adlı bu tripod başlığı, cihazı tam donanımlı bir kameraya dönüştürüyor. 

Glif ismi size pek yabancı gelmemiş olabilir. Zira iPhone 4 zamanında da Glif satışa sunulmuştu. Yalnızca bu telefonla uyumlu çalışması nedeniyle söz konusu cihaz kısa süre içerisinde tarihe karıştı. Kickstarter’da bağış toplayan yeni tripod başlığı ise neredeyse her telefonla kullanılabilmesiyle farkını ortaya koyuyor.  Peki Glif’i sıradan tripodlardan ayıran nedir? Çok rahat bir tutuş sağlayan bu tripod başlığı birçok şekilde kullanılabiliyor. Yalnızca yatay değil, dikey konumda da telefonları konumlandırabilen bu başlık, cihazın düşmesine hiçbir şekilde izin vermiyor.

Başlığın 3 ayrı bağlantı noktası bulunuyor. Alt kısıma bir tutma yeri eklenerek elde kullanılabiliyor, yanlara da mikrofon veya flaş ekleniyor. Tüm eklemeler yapıldığında oldukça başarılı çekimler gerçekleştirilebiliyor. Kickstarter’da istediği desteğin iki katını elde eden Glif‘e sahip olabilmek için 25 dolar destek vermek gerekiyor. Eğer tutma kulpu ve kulpa bağlı güvenlik ipini de içine alan tam paketi almak isterseniz fiyat 50 dolara yükseliyor. Proje sorunsuzca tamamlanırsa Glif’in ocak 2017’de kullanıcılarla buluşacağı belirtiliyor.

In this article

Join the Conversation