Google, iki bacaklı yeni bir robot geliştiriyor

Google, insan gibi hareket edebilen iki bacaklı yeni bir robot geliştiriyor. Yaklaşık üç yıl önce Boston Dynamics'i satın alan Google, şirketin ticari bir Nis 13, 2016

771 0
771 0

Google, insan gibi hareket edebilen iki bacaklı yeni bir robot geliştiriyor.

Yaklaşık üç yıl önce Boston Dynamics’i satın alan Google, şirketin ticari bir ürün ortaya çıkaramayacağını düşünüyor. Hatta geçen ay bu sebepten dolayı Boston Dynamics’in tekrardan satılabileceği konusu gündeme gelmişti. Konunun netlik kazanması beklenirken, Google Alphabet’te önemli gelişmeler de yaşanıyor.

Tokyo Üniversitesi’nde bulunan Alphabet robot laboratuvarı yeni bir robot daha tasarlıyor. İki ayaklı robot, standart işlevleri çok kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirebiliyor. Videoda da görülebildiği gibi merdivenden çıkma ve yokuş tırmanma gibi robotlar için zorlu olan görevler başarıyla tamamlanıyor.

En önemli detaylardan biri de robotun 60 kilograma kadar yük taşıyabilmesi. Böylece yürüme, merdiven çıkma ve yokuş tırmanma gibi görevler sırasında yük de taşıyabiliyor. Robot herhangi bir şekilde tökezlediğinde bacaklar yeniden dengeyi sağlayarak düşmeden toparlıyor. Google, Boston Dynamics’i satarsa, Alphabet altında robotik çalışmalarını sürdürmeye devam edecek.

In this article

Join the Conversation