Google Play Store’de Virüs Alarmı!

Android işletim sisteminin resmi uygulama mağazası Google Play Store'de virüs alarmı başlatıldı.

870 0
870 0

Farklı kategoride binlerce oyun ve uygulamayı barındıran Google Play Store, her gün milyonlarca kişinin giriş yaptığı bir mağaza olurken, virüs sorunun başlaması pek çok kullanıcıyı mağdur etti.

Akıllı telefonlarda kullanılması amacıyla oyun ve uygulamaların resmi bir şekilde indirilmesinde Google Play Store tercih edilirken, sistemde yaşanan güvenlik açığı Trend Micro tarafından tespit edildi. Konuyla ilgili güvenlik firması tarafından açıklama yapılırken, Google Play Store’de tespit edilen virüs üstelik yayılıyor. Şu ana kadar pek çok uygulamayı bulaşmayı başaran virüs, bu uygulamaları indiren kullanıcıların telefonlarına da giriş yapıyor ve telefonda pek çok güvenliği devre dışıbırakıyr.

Tehlikeli Olabilir!

Google Play Store için yapılan açıklamalarda sıradan bir virüsün olmadığı ve virüsün oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabileceği belirtildi.

Gizliliği Ortadan Kaldırıyor

Android işletim sistemine sahp cihazlara root yetkisi kazandırabileceği belirtilen virüs, bu bakımdan güvenliği ve telefonlardaki verileri tehlikeye atıyor. Root yetkisi bulunan bir telefonda ise yapılabileceklerin herhangi bir sınırı bulunmuyor. Üstelik kullanıcıların bu durumu fark etmemesi de tehlikenin daha da artmasına neden oluyor.

Root yetkisi olan telefonlarda kameranın dahi kullanıcıların haberi olmadan izlenebileceği açıklanırkne, bu konuda Türkiye şu an için tehlikenin bulunmadığı bölgelerden birisi. Fakat her an Türkiye’deki kullanıcıların da bu virüs ile karşılaşabilmesi mümkün.  

In this article

Join the Conversation