Google’a Kullanıcı Verisi Talebi Rekor Seviyede

Google'dan kullanıcı verisi talebi edebilen hükümetlerin markaya ciddi bir şekilde talepte bulunduğu ve talebin rekor seviyelere çıktığı paylaşıldı.

645 0
645 0

Google tarafından 2015 yılının ikinci yarısına ait olan şeffaflık raporu geçtiğimiz günlerde paylaşıldı Google tarafından hazırlanan raporda hükümetler tarafından yapılan kullanıcı veri talebinin giderek artış gösterdiği belirtilirken bu artış 2015’in ikinci yarısı itibariyle rekor seviyeye ulaşmış durumda.

2015’in İlk Yarısını Geçti

Google tarafından paylaşılan rapor 2015 yılının Temmuz ve Aralık aylarındaki resmi işlemleri kapsarken dünya genelinde 81 bin 311 hesapla ilgili toplam 40 bin 677 talep Google’a iletilmiş durumda. Bu durum 2015 yılındaki oldukça yüksek açıklanan istatistiklerin dahi üstüne çıkmayı başarmış halde. 2015’in ilk yarısı ile ikinci yarısı arasında yapılan karşılaştırmalarda ise ikinci yarısında yapılan taleplerin yüzde 18 daha fazla olduğu görülüyor.

Başvuru Oranı Yüzde 64

Google tarafından yapılan açıklamalarda gelen bu taleplerin yüzde 64’lük bir bölümünün karşılandığı ve bu bakımdan pek çok hükümetin taleplerinin onaylandığı görüldü. Daha önceki yıllarda hazırlanan raporlarda da Google yanıt verme oranı yüzde 65 ile yüzde 60 arasındaki bir oranlarda olmuştu.

ABD İlk Sırada

Google’dan en çok kullanıcı verisi talep eden ülkelerin de sıralaması yapılırken 20 bin 157 veri talebiyle Amerika Birleşik Devletleri ilk sırada yer aldı. Amerika Birleşik Devletleri’ni ise Fransa ve Birleşik Krallık izledi.

Türkiye ile ilgili detaylarda raporda paylaşılırken 398 hesap için 333 kullanıcı verisinin talep edildiği belirtildi. İlk yarıda 425 talepte bulunan Türkiye ikinci yarıda bu anlamda daha az talep göndermiş oldu. 

In this article

Join the Conversation