Google’dan Gelir Dağıtım Oranlarına Hamle

Google Play üzerinden yayınlanan uygulama ve oyunlarda Google için hizmet bedeli ödenirken, bu oranlarda değişikliğe gidileceği belirtildi.

880 0
880 0

Android işletim sistemlerinde kullanılan uygulama markette her gün yüzlerce yeni uygulama yer alırken, bu alanda yer alan kişilerin elde ettiği gelirler üzerinden belli oranlarda kesinti uygulanıyordu. Google tarafndan yapılan bu kesinti ile birlikte Google ciddi bir ek gelir elde etmeyi başarırırken, bu konuda markadan beklenmeyen bir hamle geldi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada daha fazla payın verileceği ve kesintinin yapılacağı açıklanırken, bundan sonraki süreç kuşkusuz geliştiriciler için çok daha karlı olacak.

Apple tarafından geçtiğimiz günlerde benzer açıklamalar yapılırken, Google da bu konudaki çalışmalarını kısa süre içerisinde tamamladı. Konuyla ilgili elde edilen bilgilerde Google tarafından yapılan yüzde 30’luk kesintinin düşürüleceği belirtilirken, düzenleme ile birlikte bu oranın yüzde 15’e indirileceği açıklandı. Böylece uygulama ve oyunlar üzreinden gelir elde eden kişiler gelirlerin yüzde 85’lik bir kısmını almayı başaracak.

Şart Yok!

Apple bu tip bir uygulama için özel üyeliklerin alınmaısnı zorunlu kılarken, Google tarafından böyle bir tutum sergilenmiyor. Google tüm yayıncılar için bu imkanı geliştirirken, herhangi bir işlemin yapılmasına da gerek kalmadan tüm kesintilerde yeni oran üzerinden işlemler yapılabiliyor.   

In this article

Join the Conversation