Güneş Enerjisiyle Çalışan Uçak Pasifik’i Geçti

Güneş enerjisi ile çalışan ve bu alanda önemli testlerin uygulandığı Solar Impulse 2, son yolculuğunda Pasifik Okyanusu'nu geçti.

759 0
759 0

Bir damla bile yakıt kullanmadan dünyanın etrafını dolaşmayı hedefleyen Solar Impulse uçağı Büyük Okyanus’u aştı.

Güneş enerjisiyle çalışan tek kişilik uçak, Hawaii’den üç günlük bir uçuşla Büyük Okyanus’u geçerek Silikon Vadisi’ne iniş yaptı.

Kuvvetli rüzgarlar, uçağın Mountain View bölgesinde sivil ve askeri uçuşlar için kullanılan Moffett havaalanına inmesini geciktirdi.

Uçak tam iniş yapmadan önce pilot Bertrand Piccard “Büyük Okyanus tamam” dedi.

Acil durumlarda iniş yapılacak yerler bulunmadığı için Büyük Okyanus, uçağın güzergahındaki en riskli aşamalardan biri olarak değerlendiriliyordu.

Solar Impulse 2 ile yapılan bu yolculuğun sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi, güneş enerjili hava ulaşım araçları konusunda gelecek adına umut verirken, Solar Impulse 2 bu verileri ile birlikte rekorlara da imza atmaya başladı.

California Solar Impulse 2’nin 9. Durağı olurken, 118 saat aralıksız bir şekilde yapılan yolculuğun hiçbir sorun yaşanmadan tamamlanması da bu anlamda rekor olarak kayıtlara geçti.

Solar Impulse

Solar Impulse 2 Yolculuğuna Dair

Solar Impulse 2 yolculuğu 5 Mart 2015’te başlatılırken, başlangıç noktası Abu Dabi olmuştu. Buradan hareket eden Solar Impulse 2, Hindistan’dan Hawaii’ye kadar uzun bir yolculuk gerçekleştirirken, 1 aylık süre içerisinde de tamirat için yolculuk durdurulmuştu.

Solar Impulse 2 Gece Nasıl İlerliyor?

Gündüz güneş enerjisi lityum bataryalarda depolandığı için gece boyunca da bataryadan sağlanan enerji ile yolculuk mümkün oluyor.

 

In this article

Join the Conversation