Huawei gelecekte Android’den vazgeçebilir

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberde Samsung’un gelecekte Android’i tamamen bırakıp kendi işletim sistemi Tizen’e odaklanabileceği yönünde iddialar ortaya çıkmıştı. Şimdiyse Huawei’yle ilgili benzer bir iddia ortaya atıldı. Aslında Huawei’nin...

745 0
745 0

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberde Samsung’un gelecekte Android’i tamamen bırakıp kendi işletim sistemi Tizen’e odaklanabileceği yönünde iddialar ortaya çıkmıştı. Şimdiyse Huawei’yle ilgili benzer bir iddia ortaya atıldı.

Aslında Huawei’nin kendi işletim sistemini geliştirdiği uzun süredir konuşuluyordu. Ancak Samsung’la ilgili böyle bir haberin de çıktığı dönemde bu konu yeniden gündeme geldi. Şu sıralar Android için EMUI 5.0 arayüzünü geliştirmekle meşgul olan Huawei’nin diğer yandan daha önce Apple’da da çalışmış olan Abigail Brody liderliğinde kendi işletim sistemini şekillendirdiği söyleniyor. Ekipte ayrıca eski Nokia çalışanlarının bulunduğu da söylenenler arasında. Söylenenlere göre Huawei, Android’i terk etmek niyetinde olmasa da geliştirdiği işletim sistemiyle kendini garantiye almak istiyor. Google’ın Android üzerinde 3. parti geliştiricilere kısıtlama uygulaması veya yazılım desteğini çekmesi halinde Huawei’nin hızlıca kendi işletim sistemine adapte olabileceği belirtiliyor.

Huawei her ne kadar büyük bir yükseliş içerisinde olsa da Android’le rekabete girmesi zor görünüyor. Huawei’de bunun farkında olacak ki geliştirdiği söylenen işletim sistemini bir emniyet supapı olarak kullanıyor. Android için kıyamet senaryoları yazmak için erken ancak Samsung ve Huawei gibi sektörün önde gelen iki isminin kendi işletim sistemlerini ufaktan da olsa geliştirmeye başlaması, gelecekte işletim sistemi rekabetinin alevlenebileceğine işaret ediyor.

In this article

Join the Conversation