Huawei, Kendi Mobil İşletim Sistemine Yönelebilir

Söylentilere göre Huawei, Google'a bağımlılığını azaltmak için kendi mobil işletim sistemini geliştiriyor. Samsung başta olmak üzere birçok farklı akıllı t Haz 23, 2016

766 0
766 0

Söylentilere göre Huawei, Google’a bağımlılığını azaltmak için kendi mobil işletim sistemini geliştiriyor.

Samsung başta olmak üzere birçok farklı akıllı telefon üreticisi, kendi mobil işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Şirketler, bir yandan Android telefon çıkarmaya devam ederken, bir yandan da kendi ekosistemlerini kurmak için çalışmalar yapıyor. Son olarak Huawei’nin de benzer bir proje için sağlam adımlar attığı söyleniyor.

Tahminlere göre Çinli şirket, Google’a olan bağımlılığını azaltmak için kendi ekosistemini kurup, gelecek yıllarda akıllı cihazlarının tamamında oluşturduğu bu sistemi kullanacak. Aslında Huawei’nin uzun bir süredir kendi mobil işletim sistemi için çalıştığı biliniyordu. Ancak, Samsung’un Android’i tamamen bırakacağı haberlerinin çıkmasıyla birlikte bu konu da tekrardan gündeme geldi.

Böylece, Google’ın üçüncü parti geliştiricileri sınırlandırması ya da uygulamalara desteği sonlandırması durumlarında, Huawei doğrudan kendi işletim sistemine geçiş yapabilecek. Ancak her markanın farklı bir işletim sistemi oluşturması pazarı nasıl etkileyecek, orası ayrı bir konu.

 

In this article

Join the Conversation