İETT Akıllı Durak Konseptini Uygulamaya Geçirdi

İETT tarafından üretilen enerjisini güneş panellerinden alan İETT Akıllı Durak, Yıldız Teknik Üniversitesi durağında hizmet vermeye başladı. İstanbulluların hizmetine giren projenin önümüzdeki günlerde daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor. İETT Akıllı...

974 0
974 0

İETT tarafından üretilen enerjisini güneş panellerinden alan İETT Akıllı Durak, Yıldız Teknik Üniversitesi durağında hizmet vermeye başladı. İstanbulluların hizmetine giren projenin önümüzdeki günlerde daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor.

İETT Akıllı Durak Özellikleri

Beşiktaş’taki Yıldız Teknik Üniversitesi durağına kurulan akıllı durak, LCD/LED tabanlı dijital yolcu bilgilendirme alanları, biletmatik cihazı, bas-konuş ünitesi, engelli araçlarının şarj edilebileceği arabirimler ve ücretsiz Wi-Fi gibi özelliklere sahip. Akıllı durak teknolojik donanımlarının yanında aynı zamanda çevreye de duyarlı olarak geliştirilmiş. Akıllı durak enerjisini otobüs durağının üzerinde yer alan güneş panellerinden alıyor.

Durağın kullanışlı özelliklerinden bas-konuş sistemi, İETT ile anlık olarak sesli iletişim imkanı sağlıyor. Bu cihazlar sayesinde görme engelli yolcular otobüslerin tahmini varış süreleri hakkında sesli bilgilendirme yapılabildiği gibi, tüm yolculara canlı operatör desteği de veriliyor. Hayata geçirilen bu uygulama ile akülü araçlarıyla durağa gelen engelli yolcular şarj cihazı bulunan alana giderek rahatlıkla aküsünü şarj edip yolculuğuna devam etme imkanı bulacak.

Yıldız Teknik Üniversitesi durağında kullanıma sunulan akıllı durak projesinin yavaş yavaş tüm İstanbul’a yayılması bekleniyor.

In this article

Join the Conversation