İnternet Trafiği Mobile Dönüyor

İnternet trafiğinin geleceğiyle ilgili yapılan tahminlerde 2018 yılı itibariyle internet trafiğinin yüzde 75'inin mobil cihazlardan geleceği belirtildi.

653 0
653 0

İnternet kullanımlarında giderek mobile dönüş yapılıyor. Kişiler bilgisayar ya da tabletler yerine artık daha çok cep telefonlarını kullanıyor. Türkiye’de GSM operatörleri tarafından yapılan yatırımlar ile birlikte mobil internet konusunda yüksek hıza ulaşılması mobil internetin kullanılmasını da kolaylaştırdı. Üstelik yapılan kampanyalar ile birlikte çok daha ucuz bir şekilde internet hizmetleri alınabilir durumda.

Tahminler Nasıl?

Yapılan son araştırmalarda özellikle 2012 yılı itibariyle mobil kullanım alışkanlıkları değerlendirilirken 2012 yılında internet trafiğinin sadece yüzde 40’ı oluşturan mobil bağlantıların 2016 yılı itibariyle yüzde 68’e çıktığı açıklandı. Bu rakamın 2018 yılına kadar yüzde 80’lere ulaşması bekleniyor.

Dünyada Durum Ne?

Dünya genelinde şu an pek çok farklı ülkede yüzde 80 barajı geçiilirken İspanya ve İrlanda gibi ülkelerde mobil kullanım büyük bir ilgi görüyor. Yapılan açıklamalarda dünya genelinde sırada yer alırken İrlanda nüfusunun yüzde 92’lik bir bölümü mobil interneti kullanıyor. İrlanda sonrasında sıralamada ikinci olan ülke ise Singapur. Dünya genelinde mobil kullanım Türkiye’ye göre çok daha hızlı bir şekilde ilerlerken önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin de yüksek oranlara çıkabileceği belirtiliyor. Özellikle 4.5G gibi yüksek hızlı internet bağlantısını mümkün kılan teknolojilerin gelişmesi ve daha fazla kişi tarafından kullanılmaya başlanması mobil kullanımda Türkiye’nin de iyi bir duruma gelmesini sağlayacak.

In this article

Join the Conversation