iPhone şifrelerini kıran cihaz

FBI ile Apple arasında, iPhone şifrelemesinin kırılması konusunda bir süredir tartışmalar yaşanıyor ve son olarak FBI, şifrelemeyi kırdığını belirterek açtığı davadan vazgeçmişti. Dikkatler bir anda FBI’ya çevrilirken, kullanılan...

928 0
928 0

FBI ile Apple arasında, iPhone şifrelemesinin kırılması konusunda bir süredir tartışmalar yaşanıyor ve son olarak FBI, şifrelemeyi kırdığını belirterek açtığı davadan vazgeçmişti. Dikkatler bir anda FBI’ya çevrilirken, kullanılan yöntem merak konusu oldu. Bazı kaynaklar, bu yöntemleri araştırmaya koyuldu.

The Daily Mail gazetesi tarafından keşfedilen IP-BOX adındaki kutu, iOS 7 ve öncesi sürüm taşıyan iPhone cihazlarına bağlanıyor. 4 haneli şifre üzerinde çeşitli denemeler yapan sistem, 6 saniye ile 17 saat arasında değişen sürelerde şifreleri kırabiliyor.

İngiliz bir ticaret sitesinde satılan cihaz, Hong Kong kaynaklı. Amacı ise, şifresini unutan kullanıcıların fotoğraf veya rehber gibi kişisel verilerine ulaşabilmesi. Sitenin sahibi, kutuyu defalarca denedikten sonra işe yarar olduğuna inanmış ve satışına başlamış. 120 Pound fiyat etiketine sahip olan kutunun, iOS 9 ve sonrası için de yeni bir versiyonu hazırlanıyormuş.

iOS 7 ve öncesi sürümler, ekosistemde yüzde 5 civarında bir paya sahip ancak iOS 9 sürümü yüzde 79 oranında. Bu da ciddi bir cihaz sayısı anlamına geliyor.

In this article

Join the Conversation