İşte Uzaya Giden İlk Türk

Uzaya gitmek isteyenler için açılan bir yarışmada en yüksek puanı alan ve uzaya gitmeye hak kazanan Üniversite öğrencisi Halil Kayıkçı, uzaya giden ilk Türk olmak için gün sayıyor.

797 0
797 0

Uzay ile ilgili yapılan araştırmalarda yeni bir çalışmanın yapılması amacıyla yarışma başlatılırken uzaya gitmek isteyen kişilere de dünya genelinde çağrı yapılmıştı. Uzaya gitmek isteyen 3 milyon kişinin bu çağrıya yanıt verdi ve başvurusunu ilettiği öğrenilirken yapılan yarışmada en yüksek puanı alan kişilerden biri Türkiye’de İstanbul Teknik Üniversitesi uzay mühendisliği bölümünde okuyan Halil Kayıkçı oldu.

Küçük yaşlardan itibaren uzaya gitmek istediğini ve bunun hayalini kurduğunu belirten Halil Kayıkçı böyle bir yarışma gördüğünde hemen başvuru yapmak istediğini ve başvurusunun onaylandığını görünce sevildiğini söyledi. Başvurular arasından yapılan değerlendirmelerde en yüksek puanı alan kişilerden birisi Halil Kayıkçı olurken Amerika Birleşik Devletleri’nde 4 günlük bir sürede konuyla ilgili eğitimler öğrenciye sunuldu. Yoğun geçen eğitim döneminin ardından uzaya gitmek için hak kazanan Halil Kayıkçı 2017 yılında uzayda olacak.

Türkiye’den böyle bir değerin çıkması Türkiye adına umut verici olurken Halil Kayıkçı’nın uzaya çıkması ile birlikte Türkiye’den uzaya giden ilk kişinin adı Halil Kayıkçı olarak tarihe yazılacak.

İki kişilik özel uzay gemisi ile uzaya gidecek öğrenci 15 dakikalık bu yolculuk ile birlikte farklı bir uzay deneyimi yaşama fırsatı elde edecek

In this article

Join the Conversation