Japonya’da 8K yayın dönemi başlıyor

4K yayınların yaygınlaşmasını merakla beklediğimiz bu dönemlerde 8K çözünürlük bizler için şimdilik hayal gibi görünüyor. Ancak Japonya’nın bilindik yayıncılarından NHK, şimdiden 8K yayın yapmaya başladı bile. “Super Hi-Vision”...

794 0
794 0

4K yayınların yaygınlaşmasını merakla beklediğimiz bu dönemlerde 8K çözünürlük bizler için şimdilik hayal gibi görünüyor. Ancak Japonya’nın bilindik yayıncılarından NHK, şimdiden 8K yayın yapmaya başladı bile.

“Super Hi-Vision” adlı test kanalında 4K ve 8K çözünürlüğünde içerikler yayınlanıyor. 7680 x 4320 piksel çözünürlüğündeki bu yayın; 4K’dan 4 kat, Full HD’den ise 16 kat daha kaliteli yayın sunuyor. Gösterilen içerikler arasında 2012’deki Olimpiyat oyunlarından görüntüler, Beethoven konseri ve Japon şarkıcı Kyary Pamyu Pamyu konser görüntüleri yer alıyor. Evlerde 8K görüntüleri görmek mümkün olmadığı için Japonya’da belli başlı alanlara kurulan ekranlarda içeriklerin izlenebildiği belirtiliyor. 8K içeriklerin yayınlanmaya başlamış olması sizi endişelendirmesin. Zira henüz 8K televizyonlara geçmek için önümüzde uzun bir süre bulunuyor. 80’li yıllarda HD yayın denemeleri yapan NHK, bu tarz yayın testlerini yapmasıyla biliniyor.

In this article

Join the Conversation