Mathpix Uygulaması Matematik Problemleri Anında Çözüyor

Matematik problemlerinin çözümü için oluşturulan Mathpix, kısa sürede sonucu bulurken aynı zamanda el yazısı ile yazılan problemleri de algılayabiliyor.

838 0
838 0

El yazısı ile yazılan matematik problemlerini dahi çözen Mathpix’in tanıtımı geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Özellikle öğrencilerin ilgi göstermesi beklenen uygulamanın benzer uygulamalar göre en önemli farkı, el yazısının da desteklenebilmesi. Bu bakımdan sadece dijital ya da yazılı kaynaklardaki problemlerin çözümünde değil, kişilerin el yazısı ile yazdığı problemlerin çözümünde de Mathpix kullanabiliyor.

Karışık Denklemleri Çözüyor!

Oldukça gelişmiş bir algoritması bulunan Mathpix¸ matematik işlem sırasını takip ederken çok uzun problemleri dahi çözme başarısı gösteriyor. Karışık problemlerden denklemlere kadar tüm soruları çözmeyi başaran Mathpix, oldukça gelişmiş bir yapay zekaya ve veri tabanına sahip.

Problemler Nasıl Çözülüyor?

Mathpix ile problem çözmek isteyenlerin kamera üzerinden problemi taraması ve program üzerinden çözüme geçmesi yeterli. Üstelik programın önemli avantajlarından birisi de direk sonucun verilmesi yerine detaylı olarak çözümün sunulması. Böylece problemin çözüm aşamalarını takip ederek, uygun çözümü daha iyi algılayabilirsiniz. Üstelik birden fazla çözüm yolu olduğunda tüm çözümler alternatif olarak kullanıcılara sunuluyor.

Doktora öğrencisi Nico Jimenez tarafından geliştirildiği belirtilen Mathpix uygulaması şu an kullanılabilir durumda. Sadece iOS İşletim sitemi için geliştirilen uygulama için kişilerin uygulama markete giriş yaparak Mathpix adı ile arama yapması yeterli.

In this article

Join the Conversation