Microsoft ve Facebook’tan Özel Maria Projesi

Microsoft ve Facebook ortak bir proje için bir araya geldi. Proje kapsamında Atlantik Okyanusu'nun altından özel bir kablo çekilecek.

636 0
636 0

Teknolojinin dev markalarından olan Facebook ve Microsoft özel bir proje dahilinde bir araya gelme kararı aldı. Maria Projesi isimi verilen proje dahilinde Atlantik Ummanı’nun altından yüksek hızda data transferi yapmaya olanak sağlayacak yeni bir kablo hattının döşeneceği belirtilirken bu projenin önümüzdeki günlerde faaliyete geçeceği izah etti.

6030 Kilometre Kablo Çekilecek!

Proje dahilinde Avrupa’nın şu an kullandığı internetin çok daha hızlı bir şekilde kullanılması ve data transferlerinin çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi hesabına kabloların yenileneceği belirtilirken 6030 kilometrelik kablo projesinin 2017 seneyin sonuna kadar bitireceğini dile getirildi.

Saniyede 160 Terabayt!

Kablonun kapasitesinin oldukça yüksek olduğu ve internet kullanımında yeni bir dönemi başlatacağı belirtilirken saniyede 160 Terabyte’lık bir data aktarımının bu özel kablolar aracılığıyla yapılacağı izah etti. Kabloların daha dayanıklı olması ve hız açısından da avantaj sağlaması iki dev markanın bir araya gelerek bu hizmeti sunma noktasında ortak bir çalışma yapmasını sağlarken Avrupa’nın internet ihtiyacının büyük bir bölümü bu proje ile beraber karşılanacak.

Bilhassa bulut servislerinin yoğun olarak kullanılması internet hızının çok daha hızlı olmasını mecburi kılarken yapılacak bu çalışma kullanıcıları büyük oranda deşarj olacak. Microsoft ve Facebook gibi markaların toplamda 3 milyar insana hizmet verdiği göz önünde bulundurulduğunda bu tip hız meselelerinin ne kadar büyük problemlere sebep olduğu ve firmalara bu konuda daimi yakıntıların gelerek büyük bir yoğunluk oluşturulduğu düşünülebiliyor.

In this article

Join the Conversation