Mobil Veri Oranları Artıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Tarafından paylaşılan son raporlarda sabit internet kullanımının yüzde 46, mobil internet kullanımının ise yüzde 88 oranında arttığı belirtildi.

738 0
738 0

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılan paylaşımlar ile Türkiye’deki internet kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak mümkün olurken yayınlanan son raporda hem masaüstü hem de mobil internet kullanımının artış gösterdiği görüldü. Yapılan açıklamalarda 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle mobil veriye daha fazla ilgi gösterildiği belirtilirken kullanıcılar 4.5G ile birlikte hem daha hızlı internete sahip oldu hem de daha ekonomik bir şekilde internet hizmetinden yararlanma imkanı elde etti.

Bu durum istatistiklere yansırken mobil internet kullanımının Türkiye’de önceki dönemlere oranla yüzde 88 oranında arttığı belirtildi. Bu oran oldukça ciddi bir yükselişi ifade ederken sabit internet kullanımındaki artış da dikkatlerden kaçmadı. Mobil internet kullanımına bağlı olarak sabit internet kullanıcılarının artışı yüzde 46.9 olarak belirlendi.

Yaşanan bu gelişmeler Türkiye’de internete bağlanan kişi sayısının da arttığını gösterirken kullanıcılar sabit internet yerine mobil internete daha çok ilgi gösterdi. Mobil internetin yeni bağlantı ile birlikte daha da hızlanması herhangi bir bağlantı sorunu olmadan internet kullanımını mümkün hale getirirken kullanıcılar mobil olarak istediği yerde hızlı bir şekilde internet üzerinden işlemlerini halledebilir duruma geldi. Yapılacak yeni yatırımlar ile birlikte internet hızının önümüzdeki yıllarda daha artacak olması mobil kullanımın önünü açacak.

In this article

Join the Conversation