Oppo Çin’de Lider

Çin'de son dönemlerde markalar arasında ciddi bir rekabet yaşanırken son yapılan açıklamalar sonrasında piyasanın hakimi Oppo olduğu belirtildi.

746 0
746 0

Son dönemlerde çıkardığı modeller ile birlikte dünya genelinde ilgi görmeye başlayan ve özellikle Çin piyasasında en çok kullanılan telefon modellerine sahip olan Oppo bu sektörde birinci olmayı başardı. Dünya genelinde pek çok markanın en önemli pazarlarından birisi olan Çin’de yerel bir üreticinin birinci olması beklenen bir gelişme olurken Oppo; Samsung, Apple, HTC, Sony, LG gibi bir çok firmayı da geride bırakmayı başardı.

Çin’de üretimi gerçekleştirilen ve yerel markalardan olan Huawei, Xiaomi, Lenovo, Vivo her geçen gün sektördeki rekabeti artırırken özellikle bu ülkede üretim yapmayan ve dışardan pazara giriş yapan markaların da piyasada tutulması oldukça zorlanıyor.

Dünya genelinde ilk sırada Samsung ikinci sırada Apple ve üçüncü sırada Huawei olsa da Çin pazarında durum oldukça farklı. Yüzde 23 oranında pazar payına sahip olan Oppo özellikle Oppo R9 ile büyük bir ilgi görmüş durumda. Çin pazarının ikinci markası ise Huawei. Dünya genelindeki hakimiyetini arttırmayı başaran Huawei Çin’de de daha iyi bir duruma gelmiş durumda. Huawei’nin piyasadaki payı şu an yüzde 7.4. Samsung ise yüzde 6.8 pazar payı ile diğer markalar arasında yer alıyor. 

In this article

Join the Conversation