Pepper Hastanede Göreve Başladı!

Daha önce de yapılan tanıtımlar ile insansı robot Pepper'ın özellikleri gösterilirken, yapılan son açıklamada Pepper'ın resmen işe başladığı açıklandı.

763 0
763 0

Son dönemlerde robot teknolojisinde iyi bir ivme yakalanırken, pek çok proje de faaliyete geçirilmiş durumda. Konuyla ilgili en önemli ve başarılı örneklerden birisi insansı robot olarak tanıtılan Pepper olurken, Pepper’ın bir hastanede göreve dahi başladığı açıklandı. Softbank Robotics tarafından üretilen ve geliştirilen Pepper, robot alanında oldukça başarılı bir örnek olurken, görevini de şu ana kadar layığıyla yerine getirdi.

Üretim aşamasında da ses getiren ve Alibaba ve Foxconn gibi pek çok markadan yatırım alma fırsatı bulan üretici, 235 milyonluk yatırım ile birlikte bu konuda başarılı sonuca ulaşmayı başardı. Üretimi yapılan robotlar aynı zamanda satışa da sunulurken, Belçika’da bir iki hastanede satın alınan robotlara yer verildi. Danışma masasında oturan ve gelen kişilere bu konuda yardımcı olan Pepper, kişilere yardımcı olarak hastane içerisindeki işleri daha da kolay hale getiriyor. Hastanelerden diğerinde çalışan robot üstelik danışmanlığın yanında kişileri gitmek istedikleri yere kadar götürüyor. 20 farklı dil konuşabilen robot, böylece iletişim problemini de yaşamazken, göğüs kısmındaki ekran üzerinden de kolayca iletişim kurabiliyor. Ayrıca karşısındaki kişinin sesinden kadın ya da erkek olduğunu da anlayabilen Pepper, böylece kişilere farklı şekillerde de hitap etme fırsatı elde ediyor.  

In this article

Join the Conversation