Pokemon GO Facebook’u Tahtından İndirdi

6 günde milyonlarca insanı sokağa döken Pokemon Go çılgınlığı kullanım süresi ile Facebook’u tahtından etti.

872 0
872 0

 İlk dört günde rekor kırarak şirket hisselerini yüzde 58 yükselten şirket ilk defa gelen kar satışlarıyla günü yüzde 4.4 düşüşle kapadı. Şirket günü düşüşle kapatsa da geçen haftaya kıyasla hala 9 milyar dolar yukarıda bulunuyor. Newzoo araştırma şirketi yaptığı araştırma sonucunu basın mensuplarıyla paylaştı. Araştırma verilerine göre Newzoo araştırma şirketi küresel oyun piyasasının geçen yıla kıyasla yüzde 8.5’lik bir büyümeyle 99.6 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini ifade etti.

Şirket ayrıca 99.6 milyar dolarlık büyüklüğün 37 milyar dolarlık bölümünün mobil kullanımdan geldiğini belirtti. Toplam 46 milyar dolarlık gelir ile dünyanın en çok oyun oynanan bölgesi Asya Pasifik. Ayrıca şirket araştırmalarına göre yıllık 24 milyar dolarlık ciroyla oyun sektörünün en büyüğü Çin Halk Cumhuriyeti oldu. Çin’i ise 23 Milyar dolarlık ciroyla ABD takip ediyor.

Türkiye ise 755 milyon dolarlık oyun cirosuyla 16. Sırada yerini aldı. Pokemon Go, çılgınlığı oynanan ülkelerdeki kültür ve sanata yönelik bakanlıkları harekete geçirdi. Özellikle Polonya’da 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından milyonlarca Yahudi’nin katledildiği mekanları pokemon bulmak için Pokemon Go oyuncuların yığılması sonucunda AB’li yetkililer de harekete geçti. Bu durumdan şikayetçi olan turistler oyunun üreticisi Niantic’e çok sayıda şikayet gelmesi üzerine şirket resmi bir açıklama yaparak özür diledi. Avrupa’da yer alan bir çok şirket de çalışanlarına uyarı mesajları atarak oyunu oynamamaları konusunda uyardı.

In this article

Join the Conversation