Pokemon GO’ya Karşı Fetva Yayınlandı!

Dünya genelinde oynanmaya başlayan Pokemon GO için Suudi Arabistan'daki din alimleri bir araya gelerek ortak bir fetva yayınladı.

829 0
829 0

Pokemon GO’nun oynanmaya başlamasının ardından oyun dünya genelinde pek çok tartışmanın yaşanmasına da neden oldu. Pokemon Go için son olarak Suudi Arabistan’da oldukça ilginç bir gelişme yaşandı.

Suudi Arabistan’ın önde gelen din alimlerinin ortak bir toplantı yaptığı ve bu toplantıda Pokemon Go’yu ele aldığı öğrenilirken toplantı sonrasında fetva yayınlanarak oyunun yasaklanması istendi. Oyunun yasaklanması ile ilgili gerekçeler sunulurken oyundaki karakterlerin geliştirilmesi ve evrim geçirmesi İslamiyet’e karşı ciddi tehdit oluşturduğu ve İslamiyet ile hiçbir şekilde bağdaşmadığı ifade edildi. Bu gerekçelerin öne sürüldüğü toplantıda din alimleri ortak bir şekilde Pokemon Go’nun kesinlikle yasaklanmasını isterken bu durum kısa süre içerisinde tüm dünya genelinde yer buldu.

Oyunun evrimsel süreç içermesi ve karakterlerin çeşitli geliştirmeler ile farklı bir Pokemon karakterine dönüşmesi Suudi Arabistan din alimleri tarafından tepki toplarken bu tepkinin sonucu olarak yasaklamanın en azından Suudi Arabistan sınırları içerisinde yapılabileceği tahmin ediliyor. Oyunu dünya genelinde milyonlarca oyuncu oynarken Suudi Arabistan sınırları içerisinde de oyunu oynayan oldukça geniş bir kesim bulunuyor. İslami öğretileri aykırı olarak görülen bu oyunun kısa süre içerisinde de sınırlar içerisinde yasaklanması bekleniyor. 

In this article

Join the Conversation