Prince ‘in şarkılarını neden internette bulamıyorsunuz?

  Pop ikonu Prince ’in erken bir vedayla, henüz 57 yaşında aramızdan ayrıldığının duyulmasıyla pek çokları internete girerek şarkılarını aradı. Kimisi hafızasına kazınmış melodileri dinleyerek ustaya saygısını göstermek...

857 0
857 0

 

Pop ikonu Prince ’in erken bir vedayla, henüz 57 yaşında aramızdan ayrıldığının duyulmasıyla pek çokları internete girerek şarkılarını aradı. Kimisi hafızasına kazınmış melodileri dinleyerek ustaya saygısını göstermek isterken, yeni kuşak ise belki de hiç tanımadığı bu efsanevi müzisyenin yaptığı işleri öğrenmek istedi. Ama kimse bu konuda başarılı olamadı, çünkü çok az sayıda şarkı/klip dışında Prince’in eserlerini internette bulmak mümkün değil. Peki neden?

 

Prince

Bu aslında oldukça çetrefilli bir hikaye ama tek cümleyle özetlersek, bu tabloyu yaratan Prince’in uzun yıllardır azimle yürüttüğü telif hakkı mücadelesi.

100 milyon dolarlık repertuvarını korumak amacıyla bu yola çıkan Prince, zaman içinde giderek güçlenen internete karşı Don Kişot misali bir mücadele yürüttü. Savunduğu değerler sadece kendi kazanç hanesine yazmadı, son dönemin yıldızları Taylor Swift ve Adele gibi isimlerin şarkılarının bile nerede, hangi koşullarda çalınacağının belirleyicisi oldu.

Prince’in, eserlerini izinsiz kullandıkları gerekçesiyle dava ettiği platformlar arasında Facebook, Youtube, Pirate Bay hatta blog sitelerinde paylaşım yapan hayranları bile var.

Daha da ötesi, 2007 yılında bebeklerinin dans ettiği videoyu Youtube’e yükleyen ABD’li aileye açılan dava. Telif hakları konusunda sembol bir dava haline gelen uzlaşmazlıkta, Prince’in plak şirketi Universal, 29 saniyelik videoda arka planda Prince’in “Let’s Go Crazy” şarkısının kullanılmasına itiraz etmiş ancak bu dava Prince’ın kaybettiği, ‘ifade özgürlüğü’nün kazandığı bir kararla nihayete ermişti.

Ama o vazgeçmedi, kiraladığı bir “web şerifi”i sayesinde, izinsiz kullanılan tüm eserlerini internet ortamından tek tek sildirdi.

Prince

Efsane müzisyenin 12 yıl avukatlığını yapan Lee Phillips, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Kendisinden faydalanılmasını hiçbir zaman istemedi. Ardında hem büyük bir müzik mirası hem de sanatçıların hakları için savaşmaları gerektiğini söyleyen bir öğreti bıraktı” diye konuştu.

Bu öğreti, genç müzisyenlere plak şirketleriyle yaptıkları sözleşmelerin kölelik olduğu nasihatiydi. Prince, 1996’da verdiği bir röportajda “Bir insanın hayal kurmasını engellediğinizde, onu köleleştirirsiniz” diyerek, savunduğu fikrin altını çizmişti.

Mücadelesi yalnızca internetle değildi, inandığı doğruyu her koşulda savunuyor ve Warner Bros. gibi müzik piyasasını domine eden dev şirketlerle karşı karşıya gelmekten de çekinmiyordu.

‘CD bitti’ denilen dönemde “20TEN” adlı albümünü yalnızca CD formatında piyasaya süren Prince, bunun gerekçesini  “Yeni müziğimi neden iTunes’a ya da bir başkasına vermeliyim bilmiyorum. Hem bana artı bir para ödemiyorlar hem de müziği alamadıkları zaman sinirleniyorlar” gerekçesiyle açıklamıştı. Ünlü “İnternet bitti” çıkışını da bu dönemde yapmış, bilgisayarların ve dijital cihazların ‘kötü şeyler’ olduğunu ısrarla savunmuştu.

Herkesin yürüdüğü yolun tersine yürüse de, 29 saniyelik video örneğindeki gibi mücadelesi zaman zaman antipati yaratsa da o vazgeçmedi. Artık o yok, ama yürüttüğü mücadele ya ardından gelenlere ilham verecek, ya da eski kafalı bir müzisyen olarak hatırlanmasından başka bir işe yaramayacak. Bundan sonrası zamana kalmış…

In this article

Join the Conversation