Samsung bağımsız bir VR gözlüğü tasarlıyor

Samsung, tamamen bağımsız çalışan sanal gerçeklik cihazı geliştirdiğini doğruladı. Samsung, uzun bir süredir sanal gerçeklik teknolojileri konusunda çalışm Nis 28, 2016

672 0
672 0

Samsung, San Francisco’da gerçekleştirdiği Geliştiriciler Konferansı’nda bağımsız bir sanal gerçeklik gözlüğü üzerinde çalıştığını açıkladı. Samsung’un R&D departmanın başındaki isim olan Injong Rhee’nin yaptığı açıklamaya göre Samsung, kullanıcı pozisyonunu izleme yeteneğine sahip bir sanal gerçeklik gözlüğü hazırlığı içinde.

Samsung, uzun bir süredir sanal gerçeklik teknolojileri konusunda çalışmalar ve yatırımlar yapıyor. Gear VR ile bu konudaki ilk somut adımı atan şirket, tamamen bağımsız bir VR cihazı hazırlığında olduğunu bildirdi.

samsung vr gözlük

Samsung bağımsız bir VR gözlüğün özellikleri

El ve hareket takibi de yapabileceği belirtilen gözlüğün herhangi bir cihaza ihtiyaç duymadan çalışabileceği ifade ediliyor. Sanal gerçeklik deneyiminin en iyi şekilde yaşanabilmesi için dokunma tabanlı kontrollerin de yer alacağı dile getirilen gözlüğün söylenen özelliklerle çıkması durumunda Oculus Rift ve HTC Vive‘ı geride bırakabileceğini şimdiden söylemek mümkün.

Dün, geliştiriciler konferansı sırasında şirketin araştırma ve geliştirme biriminden sorumlu olan Injong Rhee, telefon ya da benzeri bir cihaza bağlı olmadan çalışabilecek bir sanal gerçeklik gözlüğü geliştirdiklerini bildirdi. Yeni sanal gerçeklik gözlüğü, el hareketlerinin de takibini yapabilecek. Samsung bu sayede ek bir cihaza ihtiyaç duymadan kullanıcıların sanal gerçeklik deneyimi yaşamasını sağlayacak.

Gear VR için Oculus’la çalışan Güney Koreli şirketin, bu yeni sanal gerçeklik gözlüğünü de Oculus’la ortak geliştirme ihtimali var. Ancak, Ar-Ge şefi dünkü konferansta bu konuyla ilgili açıklama yapmadı.

In this article

Join the Conversation