Sansür En Çok VPN Uygulamalarına Yaradı

Türkiye'de son dönemlerde internet sitelerine yönelik sansürlerin artması VPN uygulamalarına olan ilgiyi de arttırdı.

768 0
768 0

Türkiye’de özellikle İstanbul’da yaşanan bombalı saldırı ardından Twitter, Facebook ve YouTube sitelerin erişime kapatılması kullanıcıların bu sitelere kullanabilmesi adına VPN uygulamalarına yönelmesine neden oldu. Konuyla ilgili yapılan son açıklamalarda özellikle Zenmate adı verilen uygulamanın kullanım oranları ile ilgili resmi bilgiler paylaşılırken olayın yaşandığı günden itibaren kullanım oranlarını yüzde 1300 oranında artış gösterdiği belirtildi. Bu açıdan Türkiye’de yoğun olarak kullanıcıların VPN uygulamalarını kullandığı görülürken geçtiğimiz yıl en çok Zenmate VPN servislerini kullanan ülkeler sıralamasında 6. olan Türkiye 1 yılda 5 sıra birden atladı ve şu anda listenin ilk sırasında yer alıyor.

Mobil VPN Daha Çok Kullanıldı

Kişilerin engellemeler den kurtulabilmesi ve başka ülkeler üzerinden bağlantı sağlayarak Türkiye’deki kısıtlamalardan etkilenmemesi VPN uygulamaları ile çok kolay bir şekilde gerçekleşebiliyor.

Yine Zenmate uygulaması üzerinden yapılan açıklamalarda iOS ve Android uygulamalarının da yoğun ilgi gördüğü ve yüzde 2400 gibi bir artışın yaşandığı belirtildi. Bu açıdan internet masaüstü versiyonlarının yanı sıra mobil versiyonlarının da oldukça ilgi gördüğü uygulama gelirlerini artırmayı başarmış oldu

Türkiye’de yapılan son düzenlemeler ile birlikte internet sitelerinin geçici olarak yarışma kapatılması çok daha kolaylaştırıldığı için yaşanan olaylar sonrasında erişim engelleri hemen koyulabiliyor. Bu bakımdan haber almak ve yaşanan gelişmelerden haberdar olmak isteyen kişiler ise VPN ile birlikte bu engel duvarlarını aşabiliyor. 

In this article

Join the Conversation