Siemens, Robot Örümcek Geliştiriyor

Siemens tarafından yürütülen robotik örümcek projesi, her türden inşaat ve onarımı kolaylaştıracak. Siemens mühendislerinin üzerinde çalıştığı SiSpis (Siem Haz 8, 2016

778 0
778 0

Siemens tarafından yürütülen robotik örümcek projesi, her türden inşaat ve onarımı kolaylaştıracak.

Siemens mühendislerinin üzerinde çalıştığı SiSpis (Siemens Spiders) projesi, örümcek korkusu olanların hoşuna gitmeyecek. Ancak bu teknoloji sayesinde üretimde yeni bir çağın başlaması mümkün olabilir.

SiSpis robotları, örümceğe benzeyen yapılarıyla her tür zeminde hareket edebilecek şekilde tasarlanıyorlar. Robotların her biri üç boyutlu yazıcı koluyla donatılacak. Bu sayede her robot verilen üretim ya da onarım görevini yerine getirebilecek.

Büyük ve kalabalık sürüler halinde çalışması planlanan bu robotlar, birbirleriyle ve merkez bilgisayarla iletişim kuruyorlar. Bu sayede her biri büyük bir projenin kendine düşen parçası üzerinde çalışabiliyor.

Arıza yapan ya da enerjisi azalan bir robot, yerine başka bir tanesini çağırıp ana istasyona dönebiliyor. Yapılan iş tamamlandığında ise projenin bekleyen bir başka parçası üzerinde çalışmak üzere yeni konuma yönelebiliyor.

Bu robot sürüleri çok büyük çaplı inşaatları ya da onarımları, çok hızlı biçimde tamamlayabilecekler. İnsanın ya da daha büyük robotların giremediği her yere girmeleri de mümkün olacak. Taşıdıkları 3D yazıcı kol ise gerektiğinde kaynak makinesi gibi başka cihazlarla değiştirilip, farklı projeler üzerinde çalışmaları da mümkün olacak.

Henüz geliştirilme aşamasında olan bu robotların, ne zaman endüstriyel kullanıma gireceği şimdilik pek belli değil. Ancak önümüzdeki on yılda bu tür robotların inşaat sahalarında ve benzeri endüstriyel alanlarda boy göstermesine kesin gözüyle bakılıyor.

 

In this article

Join the Conversation