Singapur, 5G’yi beklemeden 1Gbps’ye geçiyor!

1 Nisanda geçişi yapılan ve sürekli teste tabi tuttuğumuz 4.5G, Singapur’dan gelen haber ile bir anda demode oluverdi. Singapur’a 5G’yi beklemeden, 5G’yi bile kıskandıracak internet hızı geliyor!   Geçtiğimiz...

638 0
638 0

1 Nisanda geçişi yapılan ve sürekli teste tabi tuttuğumuz 4.5G, Singapur’dan gelen haber ile bir anda demode oluverdi. Singapur’a 5G’yi beklemeden, 5G’yi bile kıskandıracak internet hızı geliyor!

 

Geçtiğimiz haftalarda 4.5G mobil internet hızına terfi eden Türkiye, bütün dünyayla birlikte 5G hıza geçmek için birkaç sene daha beklemek zorunda kalacak. Fakat öyle görünüyor ki, dünyadaki bazı ülkelerde bu anlamda oldukça ilginç istisnalar da ortaya çıkabiliyor. Singapur‘daki bir GSM operatörünün önümüzdeki yıl itibariyle LTE indirme hızını 5G’den bile çok daha büyük bir hız anlamına gelen 1Gbps‘a çıkarmayı planladığı öğrenildi.

StarHub adlı bu Singapurlu operatör, söz konusu hedef kapsamında Çinli telekom devi Huawei‘yle bir işbirliği yapacak ve 2017’nin ikinci çeyreğinden itibaren Uzak Asya’nın coğrafi olarak küçük ama finansal olarak son derece güçlü ülkesinde muazzam bir mobil internet deneyimi sunmaya başlayacak.

Diğer yandan halihazırda piyasada bulunan akıllı telefonların söz konusu hızı destekleyecek bir altyapıya sahip olmadıklarını da hatırlatalım. 1Gbps’lik hıza uygun akıllı telefonların da yine 2017 içerisinde kullanıma sunulması bekleniyor.

In this article

Join the Conversation