Tarih Yeniden Yazıldı! 176 Bin Yıllık Neandertal Yapı Bulundu

Fransa'nın Güney bölgelerinde yapılan bir araştırmada 176 bin yıl öncesine ait kalıntılar elde edildi.

524 0
524 0

Neandertal olarak ifade edilen en erken yaşayan insanların yaptığı bu yapılar ile birlikte tarihte yeni bir dönem başlarken 176 bin 500 bin yıl önce yapılan bu yapının hala kalıntılarının bulunması ve o dönemdeki imar faaliyetleri hakkında bilgi vermesi sanat tarihçi ve arkeologları yeni araştırmalara teşvik etti.

En Erken Yapı

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda Fransa’da bulunan ve bir mağaranın içinde yer alan bu yapıların tarihin en eski yapıları olduğu belirtilirken bu yapıların çok daha önceden tespit edilmesine karşın tarihinin belirlenmesinde hata yapıldığı da açıklandı.

Tarih Belirlemede Hata Yapılmış

1992 yılında aynı bölgede bulunan pek çok yapı tespit edilirken yapılar üzerinde yapılan araştırmalarda bu yapıların 47 bin yıl önce yapıldığı açıklanmıştı. Fakat yapılan son araştırmalarda tarihlendirmede hatanın yapıldığı ve yapıların 176 bin yıl öncesine ait olduğunun anlaşıldığının ortaya çıktığı belirtildi.

Dini Ritüellerde Kullanılmış

Yapının yapılış amacını dini olduğunu belirten uzmanlar çeşitli törenlerin ve ayinlerin bu yapı içerisinde yapıldığı ve bir açıdan buranın bir ibadethane olarak kullanıldığını tespit ettiklerini söyledi. Bu açıdan bakıldığında en eski yapının aynı zamanda bir ibadethane olması da oldukça farklı bir detay olarak ön plana çıkmış durumda. Bu gelişme aynı zamanda Neandertal insanlar üzerinden yapılan tartışmaları da yeni bir boyuta taşıdı. Önceki yıllarda yapılan araştırmalarda ve sunulan bilgilerde Neandertal insanların becerikli olmadığı ve herhangi bir faaliyette bulunmadığı belirtilirken, yapılan araştırmalar ile tespit edilen yapılara görebu durumun bugüne kadar söylendiği gibi olmadığı görüldü.

 

In this article

Join the Conversation