Geleceğe bir adım daha : Elektrikli bisiklet

Elektrikli bisiklet Hem arazi hem de cadde için geliştirilen otomobil ve motosikletlere aşinayız. Özellikle son dönemde otomobil dünyasında bu “SUV” konsepti epey popüler. Bu konsepti bisiklet dünyasına taşımak...

593 0
593 0

Elektrikli bisiklet

Hem arazi hem de cadde için geliştirilen otomobil ve motosikletlere aşinayız. Özellikle son dönemde otomobil dünyasında bu “SUV” konsepti epey popüler. Bu konsepti bisiklet dünyasına taşımak isteyen İtalya menşeili İngiliz üretici Moto Parilla, “bisikletlerin SUV’u” olarak lanse ettiği Carbon isimli elektrikli bisikletini geliştirdi.

Heybetli görüntüsüyle bir bisikletten çok motosikleti andıran Carbon, sağlam ve şık şasi tasarımından lastiklerine, aktarma organlarından fren kaliperlerine kadar bir bisikletten çok daha fazlası. Geniş ve tırtıklı lastikleri ve tel jantlarıyla arazi duruşu sergileyen Carbon, tuhaf şasi mimarisiyle her yola gelebileceğini gösteriyor. 400 mm çapındaki devasa Magura ön fren diskleri, 8 vitesli Shimano Nexus takımı, hız, mesafe ve pil durumunu gösteren LED ekranı Carbon’un öne çıkan detaylarından.

250 watt gücünde 36 V Shimano Steps elektrik motorundan güç alan bisiklet, Avrupa standartları gereği 25 km/s maksimum hıza sahip. Arazide kullanacağım derseniz 35 km/s hıza ulaşan 500 watt 48 V versiyonu da mevcut. Bisikletin 12 Ah lityum iyon pil ünitesine sahip olan Carbon’un menzil mesafesi ise 80 km.

 

Kickstarter’da 100 bin sterlin hedefiyle yola çıkan Moto Parilla, 250 watt ve 500 watt versiyonları için sırasıyla 1.345 sterlin ve 1.580 sterlin fiyat belirlemiş durumda. Carbon bisikleti satın almak veya projeye bağışta bulunmak için buraya tıklayabilirsiniz.

In this article

Join the Conversation