Türk mucitten alkollü araç kullanımını engelleyen buluş

Türk Hava Yolları tarafından desteklenen Bursa'da gerçekleştirilen bilim şenliğinde tanıtımı yapılan “Alkollü Araba Kullanımına Son Projesi” büyük ilgi çekti.

740 0
740 0

Bu yıl beşinci defa Bursa’da düzenlenen ve Türk Hava Yolları tarafından sponsorluğu gerçekleştirilen Bursa Bilim Şenliği birbirinden ilginç ürünlere sahne oluyor. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği bilim şenliğinde en çok ilgi çeken proje “Alkollü Araba Kullanımına Son Projesi” adı ile tanıtılan proje oldu.

Projede vatandaşların alkollü bir şekilde araba kullanmasını önlemek adına özel bir sistem geliştirilirken öğrencilerin alkollü araç kullanımı nedeniyle yaşanan trafik kazalarını önlemek adına böyle bir uygulama geliştirdiği öğrenildi.

Aracın çalışma sistemine bir alkolmetreye bağlayan projede araca binen kişilerin alkolmetreye üflemesi istenecek. Alkolmetre üzerinden yapılacak testlerde istek kişilerin alkol oranının yüksek olduğunun tespit edilmesi halinde aracın çalışması devre dışı bırakılacak ve böylece alkollü olarak araca binmek mümkün olmayacak.

Aracın yan ve arka koltuklarında yer alacak yük sensörleri sayesinde araca binen diğer kişiler de tespit edilecek ve böylece sistemin kötü bir şekilde kullanılması önlenecek. Sürücü dışında alkolmetreye üflememesi adına çeşitli güvenlik önlemlerinin de yer aldığı sistem bu açıdan güvenli bir sürüş sağlamak adına oldukça önemli. Bilim şenliğinde büyük ilgi çeken bu sistem öğrencileri de heyecanlandırırken projenin bilim şenliği kapsamında yapılan yarışmada ödül alması bekleniyor.

 

In this article

Join the Conversation