Türkiye’de 50 Milyon Kişinin Bilgileri Çalındı

Dün gündeme gelen yeni iddialar ile birlikte Türkiye'deki 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin çalındığı belirtildi.

708 0
708 0

Son dönemlerde özellikle Emniyet Genel Müdürlüğü kaynakları üzerinden verilerin elde edilebildiği ve bu verilerin torrent gibi çeşitli ağlar üzerinden dağıtıldığı yönünde pek çok iddia gündemde yer alırken dün bu konuda oldukça gerçekçi bir gelişme daha yaşandı.

Dünyada pek çok örneği görülen ve son olarak Türkiye’de yaşanan kimlik bilgilerinin çalınmasında iddiaları doğru olması bile oldukça korkutucu. 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin çalındığı ve bu bilgilerin dağıtılmaya başlandığı iddia edilirken konu ile ilgili henüz resmi makamlardan bir açıklama gelmedi.

Durum bir internet sitesi üzerinden yapılan açıklamalar ile duyurulurken kimlik kullanan ve Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanına sahip olan 50 milyon vatandaşın hedef olduğu ve bu kişilerin tüm bilgilerinin yayınladığı belirtildi. Olayın zamanlaması pek çok kesim tarafından manidar bulunurken kimliklerin değişecek olması ve yeni kimlik sistemine geçilecek olması ile birlikte özel bir çalışma yürütülen devlet kurumlarından kimlik bilgilerinin ele geçirilmesi pek çok vatandaşın kafasında soru işareti yaratmış durumda.

Verileri ele geçiren kişiler tarafından yapılan açıklamalarda 49,611,709 vatandaşın bilgilerinin ele geçirildiği açıklanırken bu bilgiler arasında kimlik üzerinde yer alan TC Kimlik No, Ad-Soyad, Anne adı, Baba adı, Cinsiyet, Doğum yeri ve tarihi, Nufüsa kayıtlı olduğu il ve ilçe ve adres bilgilerin bulunduğu ve herkes için bu bilgilerin dağıtılarak paylaşıldığı ifade edildi.

In this article

Join the Conversation