Twitter’a yeni yüz

İnternetimizin en büyük ikinci sosyal medyasıTwitter, yenilenmeye devam ediyor. İşte Twitter'ın mobil sürümlerinde gelen değişiklikler...

750 0
750 0

Akıllı telefonunuzda ya da tabletinizde Twitter kullanıyorsanız, yakında bazı değişiklikler göreceksiniz demektir, hatta belki görmüş bile olabilirsiniz. Sunucu tarafında yaptığı değişikliklerle bazı yenilemelere giden Twitter, yeni kullanıcı arayüzünü deniyor. Bu yeniliklerde sekmeler, daha kolay gezinme ve serbest bir eylem butonu bulunuyor.

Masaüstü sürüme benzetiliyor

Test edilen yeni görünüm, Twitter’ın masaüstü sürümüne benzemiş. Zira sitenin tıpkı masaüstü sürümündeki gibi zaman tüneli için sekmeler, bildirimler ve mesajlar üst tarafta bulunuyor. Bunlara ek olarak, üst tarafa arama butonunun daha sade bir şekilde eklenmesi sayesinde profiliniz ve öne çıkanlar gibi özellikler arasında gezinmeniz daha da kolaylaşıyor.

Artık sekmelere ulaşmak daha rahat ve sağ üstte bulunan üç noktalı seçenek düğmesi de ortadan kaldırılmış. Bunun yerine, sol üste bir seçenek koyularak ayarlar, öne çıkanlar, kişilerini bul, profil gibi sekmelerin bulunduğu bir menü getirilmiş.

Tweet atmak daha kolay

Bunların yanı sıra, FAB denilen (Floating Action Button) bir özellik getirilmiş. Türkçesi yüzen eylem düğmesi, ama böyle pek anlaşılmıyor. Mart 2015’te test edilmiş daha sonra da kaldırılmış olan bu özellik, kullanıcıların, uygulamanın herhangi bir noktasında gönderi paylaşabilmesini sağlayan bir özellik. Görselde sağ altta gördüğünüz yuvarlak tweet atma düğmesi.

Gönderilerin altında çıkan direkt mesajla paylaşma özelliğini ise daha önce sizlerle paylaşmıştık. Bu bahsettiğimiz yenilikler sunucu tarafında gerçekleştirildiğinden, bunları elle yüklemenin bir yolu yok. Güncellemeler ise henüz resmî değil.

 

In this article

Join the Conversation